Tipsport.cz

Aktuality

Zaměstnanec Oldřich Ohnút se podílel na vyznamenání K. Brücknera

Zaměstnanec Oldřich Ohnút se podílel na vyznamenání K. Brücknera

29.10.2020 / Ostatní

Karel Brückner byl včera vyznamenán prezidentem republiky Milošem Zemanem medailí Za zásluhy. „Karas“, jak ho přezdívali spoluhráči, byl u vzestupu Sigmy jako hráč i trenér. Obrovských úspěchů dosáhl i na lavičce národního týmu. O tom, že si olomoucký rodák státní vyznamenání zaslouží, není pochyb. Jak začal příběh jeho vyznamenání?

Trenérovi, o kterém jeho svěřenci jednotně říkají, že svým myšlením přeskočil ve fotbale dobu, byla prezidentem Zemanem udělena společně s dalšími sportovními osobnostmi hokejistou Václavem Nedomanský a motokrosařem Jaroslavem Faltou medaile Za zásluhy I. stupně.

Se Sigmou dosáhl největších úspěchů v historii klubu. Úspěšným účinkováním svého mužstva v evropských pohárech zviditelnil naši Olomouc v Evropě. Vavříny sbíral také na lavičce národního týmu. Silná generace kolem kapitána Pavla Nedvěda získala pod jeho vedením bronz na EURU 2004 v Portugalsku a také poprvé v samostatné historii Česka postoupila reprezentace na světový šampionát. Stal se druhým nejlepším reprezentačním trenérem za rok 2003 v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků. Fanoušky Sigmy byl zvolen Trenérem století. Jelikož v Sigmě zanechal nesmazatelný odkaz, účinkuje v nedávno natočeném filmu Sigma stoletá, jako jedna z hlavních postav. To je ve zkratce jeho trenérská kariéra.

S pokorou si troufneme říct, že státní vyznamenání je ve správných rukou. Pan Brückner si jej bezesporu zaslouží. K jeho vyznamenání částečně přispěl podnět z našich řad.

Po Zápase století, ve kterém se 8. září 2019 utkaly legendy Sigmy s reprezentačním výběrem Karla Brücknera, se Sigma rozhodla za jeho celoživotní přínos přejmenovat východní tribunu na Tribunu Karla Brücknera. Dlouholetý zaměstnanec klubu Oldřich Ohnút šel ještě dál a 16. září 2019 napsal dopis prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi. V něm pana prezidenta požádal o udělení státního vyznamenání právě olomoucké fotbalové legendě.

Oldřich Ohnút se zná s Karlem Brücknerem úctyhodných 58 let a v našem klubu působí od roku 1988.

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás s návrhem na udělení státního vyznamenání pro Karla Brücknera. Karel Brückner je mimořádnou trenérskou osobností české kopané,“ napsal v úvodu dopisu Oldřich Ohnút. „Po zhodnocení morálních a lidských vlastností Karla Brücknera, jeho celoživotních úspěchů, které při práci s mládeží i dospělými v kopané dosáhl, jsem se rozhodl podat tento návrh na udělení státního vyznamenání,“ napsal v závěru dopisu.

Oldřich Ohnút následně obdržel odpověď od prezidentské kanceláře. „Vážený pane Ohnúte, dovolte, abych Vám jménem prezidenta republiky Miloše Zemana poděkoval za Váš návrh na ocenění zásluh pana Karla Brücknera státním vyznamenáním České republiky. S lítostí Vám musím sdělit, že pro tento rok je výběr návrhů k ocenění 28. října 2019 již uzavřen. Váš návrh bude zařazen k výběru pro příští rok,“ uvedl v dopise vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

V den státního svátku 28. října 2020 a k příležitosti 102. výročí samostatného Československa Karel Brückner obdržel medaili Za zásluhy I. stupně. Prozatím ji obdržel symbolicky, jelikož nepříznivá epidemiologická situace nedovolila uspořádání tradičního slavnostního ceremoniálu. Ten by se měl uskutečnit za rok.

Rádi bychom touto cestou ještě jednou pogratulovali panu Brücknerovi k významnému ocenění a jeho celoživotnímu přínosu našemu klubu a českému fotbalu. Zároveň mockrát děkujeme panu Ohnútovi za jeho skvělou iniciativu.


1-dopis.jpg
2-dopis.jpg
3-dopis.jpg

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná