Tipsport.cz

Aktuality

80 let Androva stadionu: Domov Sigmy – stadion čeká rekonstrukce

80 let Androva stadionu: Domov Sigmy – stadion čeká rekonstrukce

30.12.2020 / Ostatní

Od roku 1967 hrála na Stadionu Míru Sigma. Ta v sezóně 1973/74 po letech marných pokusů konečně zvítězila v divizi. Postupem do 3. ligy začalo i stadionu svítat na lepší časy.

V 70. letech již byla TJ Sigma MŽ Olomouc nejlepším fotbalovým oddílem ve městě. Postupem do 3. ligy však její ambice neskončily. V myšlenkách funkcionářů, trenérů, hráčů, ale i fanoušků byl postup o soutěž výše s tím, že v ne příliš vzdálené budoucnosti se klub dostane mezi tuzemskou elitu. Olomouc, patřící mezi největší města republiky, si zasloužila 1. ligu.

Vyhlídky na lepší budoucnost klubu měla podpořit i rekonstrukce stadionu. Takto o ní informoval klubový zpravodaj z 2. dubna 1977:

„Stavíme novou tribunu!"

Příznivci našeho klubu, kteří přišli na poslední podzimní utkání se Vsetínem, byli jistě překvapeni, že místo dřevěné tribuny, na které roky sedávali, našli jen prázdné místo.

Vzhledem k tomu, že naše tělovýchovná jednota měla již dělší dobu vypracované projektové podklady, rozhodl KNV spolu s KV ČSTV, že na našem stadionu bude postavena tribuna nová! Tím se také rozhodlo o osudu tribuny staré. Tato "babička", dá se říci, byla raritou v naší republice. Vždyť od konce druhé světové války, tedy 30 roků, sloužila jako provizorium za původní železobetonovou, kterou ustupující fašistická vojska vyhodila do povětří.

Nová tribuna bude postavena nákladem asi 10 milionů Kčs a její výstavba rozdělena do dvou etap. První etapa má být ukončena podle plánu v I. čtvrtletí roku 1979, kdy má být ukončeno její vnější vybavení. Druhá etapa potrvá do roku 1980 a jejím cílem bude dokončit vnitřní vybavení tribuny. Kromě kabin a kanceláří zde bude také tělocvična, sauna, rehabilitační zařízení a klubovna s restaurací. Kapacita tribuny bude 2.000 míst k sezení a 300 k stání.

Na výstavbě bude zúčastněno několik podniků. Mateřské podniky GŘ Sigma Olomouc a n.p. Moravské železárny Olomouc se budou podílet asi 40 % objemu všech prací svépomocně. Zemní práce provede Sigma Brno, montáž konstrukce Ingstav Brno a stavební práce OSP Olomouc. Mnoho práce musí být vykonáno pomocí brigádnických hodin, což předpokládá nejen aktivní pomoc všech členů našeho oddílu kopané a naší TJ, ale také pomoc ostatních přátel - fandů našeho fotbalového oddílu.

Naše město po mnoha letech dostane důstojný fotbalový stánek, kterému by jistě velice slušela II. liga, o kterou nyní bojujeme.“

Sigma Olomouc skutečně v následující sezóně hrála 2. ligu. A jak vlastně celá rekonstrukce vypadala?          

Andrův stadion 80 let:

1. Historie fotbalových pažitů v Olomouci

2. Josef Ander

3. Stavba Androva stadionu a jeho otevření

4. Stadion v době druhé světové války

5. Stadion Míru a roky chátrání

6. Domov Sigmy

7. První liga zpět na stadionu

8. Přijíždějí giganti

9. Povodně v Olomouci

10. Západní tribuna

11. Východní tribuna

12. Severní tribuna

13. Jižní tribuna

14. Zápas století

15. Návštěvnost na Andrově stadionu

16. Malé Euro

17. Reprezentace na Andrově stadionu

Fotogalerie:

1. Zápas mezi Sigmou Olomouc a Spartakem Hr. Králové. Jeden z posledních, kdy na stadionu byla ještě stará dřevěná tribuna.

2. Demontáž staré tribuny.

3. Při stavbě základů narazili stavaři na ty původní „Androvy“ tribuny.

4. V roce 1978 se již vzhled nové tribuny rýsoval.

5. Jeden sektor nové tribuny byl divákům zpřístupněn 16. září 1978 na utkání proti Baníku Havířov.

6. V roce 1979 již hlediště bylo dostavěno…

7. … ale práce na klubových prostorech byly v plném proudu.


1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná