Tipsport.cz

Aktuality

Kam se vydává Sigma? Ostrovy s bohatou historií ve Středozemním moři

Kam se vydává Sigma? Ostrovy s bohatou historií ve Středozemním moři

03.01.2021 / A tým

A-tým odlétá v pondělí ráno na Maltu, kde sehraje Tipsport Malta Cup 2021. Sigma Olomouc bude na Maltě vůbec poprvé, a tak si ji pojďme trošku představit. Kde se nachází, jakou má historii, jaká je maltská kuchyně? A co fotbal na Maltě?

Maltské souostroví leží ve Středozemním moři přibližně 90 km od italské Sicílie a 300 km od africké Libye. Souostroví je tvořeno 3 obydlenými ostrovy: Malta, Gozo a Comino a 18 neobydlenými ostrovy či ostrůvky. Sigmácká výprava stráví veškerý čas na největším ze 3 obydlených ostrovů, na Maltě. Celková rozloha Malty činí pouhých 316 km².

Díky výhodné poloze se Malta stala důležitou obchodní křižovatkou mezi Evropou, severem Afriky a Blízkým východem. To se projevilo i v mnoha událostech, které utvářely bohatou historii Malty. První osadníci se na Maltě objevili již před 7000 lety. Od té doby byla často dobyvatelskými cíly středomořských civilizacích. Svou historii spojili s Maltou například Féničané, Římané, Arabové, Normani, aragonští Španělé, Francouzi a Briti. Souostroví prvně pojmenovali staří Řekové před 2000 lety jako Melitē, což v překladu znamenalo sladký med.

Strategická poloha Malty později určovala architektonický ráz ostrova, který lemuje nespočet opevnění a strážních věží. Ne nadarmo se jí říká „Ostrovní pevnost“. Kromě pevností a věží lemují Maltu krásné pláže, jenž jsou lákadlem pro turisty z celého světa. Většina pláží jsou kamínkové, na severu se najdou i písčité.

Úředními jazyky jsou angličtina a maltština. Dalším rozšířeným jazykem je italština. V roce 1964 získala Malta nezávislost na Velké Británii, nadále však zůstala součástí Commonwealthu. O 10 let později se stala republikou. Od roku 2004 je členským státem Evropské unie.

Na Maltě žije přibližně 460 000 obyvatel. Z toho 10 % tvoří přistěhovalci z Británie nebo Skandinávie. Každý rok ostrovy uprostřed Středozemního moře navštíví cca 1,5 milionu turistů, a proto je turismus jedním ze základních pilířů dobře fungující maltské ekonomiky. Multikulturními městy s bohatým vyžitím jsou St. Julian´s, Silema nebo hlavní město Valletta.

Krajina se zde vyznačuje skalnatým a kamenitým povrchem a to především kvůli intenzivnímu slunečnímu svitu a nedostatku stálých řek a jezer. Malta je proslulá 300 slunečnými dny v roce. Podzim a jara bývají na Maltě kratší, než je tomu v jiných zemích Evropy. Proměna ze zimního na letní počasí či naopak probíhá zpravidla během pár týdnů. V létě se zde vyskytují teploty přesahující 30 °C. V lednu se teplota na Maltě pohybuje mezi 13 a 18 °C a běžné jsou krátké bouřky, které brzy zase vystřídá slunečná obloha.

Obyvatelé Malty jsou považováni za velmi hrdý a srdečný národ zakládající si na pohostinství. Místní siesta, tedy odpočinek mezi 12 h a 16 h, je obvyklá spíše už jen na venkově. Ve větších městech se s vývojem populace a jejími zvyky moderního světa pomalu vytrácí. My však můžeme slíbit, že po odmakaných trénincích maltský zvyk rádi dodržíme.

Maltská kuchyně je známá svou výživností a vydatností. Základem jsou velké porce, což se nám po náročném programu může hodit. Místní kuchaři často používají těstoviny, brambory, králičí maso a jednou z největší pochoutek je přirozeně ryba – zlak nachový neboli dorado či mahi-mahi. Historie ostrovů se prolíná i do maltské kuchyně. Zdejší víno má tradici starou více než 2000 let.

Sigmáci budou pobývat v hotelu Salini Resort na severu Malty.

Fotbal na Maltě

Když už vyrážíme na Maltu, sluší se napsat pár řádků o maltském fotbalu. Ačkoliv by to málokdo čekal, fotbal na Maltě je hluboko zakořeněný. Jeho kořeny sahají až do poloviny 19. století. Jak se fotbal v té době na Maltu dostal? Díky britským vojákům, kteří si fotbalem u kasáren krátili dlouhé chvíle, čehož si všimli i místní obyvatelé. Vznik fotbalového svazu tak byl přirozeným vývojem dění. Jeho založení se datuje do roku 1863.

První maltský šampionát se odehrál v sezóně 1909/1910. Vyhrála ho Floriana. Ta patří společně se Sliema Wanderers, Hibernians FC, FC Birkirkara a FC Valleta mezi tradiční fotbalové značky na ostrově. Mimochodem po ukončení kariéry fenoména světové atletiky Usaina Bolta bylo ve hře jeho fotbalové angažmá právě v celku z hlavního města. Reputaci si vybudoval také Hamrun Spartans, aktuálně vedoucí celek maltské Premier League. Maltskou ligu tvoří 16 mužstev. Celkově na Maltě hraje necelých 60 týmů ve 4 soutěžích. Týmy se také účastní Maltese FA Trophy, místního národního poháru.

Maltská reprezentace si nikdy nezahrála na závěrečném turnaji evropského nebo světového šampionátu. Momentálně se nachází na 176. příčce žebříčku FIFA.

Místní obyvatelé údajně fandí nejen maltským týmům nebo reprezentaci, ale také anglickým nebo italským týmům a reprezentacím. V průběhu Champions League nebo šampionátů tak mezi Malťany vzniká rivalita mezi příznivci Anglie a Itálie. Bylo by moc fajn, kdyby několik místního fanoušků získalo po Tipsport Malta Cupu sympatie i k naší Sigmě.

Foto: Oren Rozen – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45146145
A tým - další aktuality:

Video: Trenér Radoslav Látal po zápase se ZlínemVideo: Trenér Radoslav Látal po zápase se Zlínem
| 01.03.2021
Málo jsme se dostávali do zakončení, řekl HubníkMálo jsme se dostávali do zakončení, řekl Hubník
| 28.02.2021
Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1
| 28.02.2021
Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021
Levý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká ZmrzlýLevý obránce nebo střední záložník? Hlavně chci hrát, říká Zmrzlý
| 25.02.2021
21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu21. kolo: Druhé moravské derby v řadě na Andrově stadionu
| 25.02.2021
80 let Androva stadionu: Západní tribuna80 let Androva stadionu: Západní tribuna
| 23.02.2021
Fotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl LátalFotbal přináší krásné i smutné chvíle. Výhru si užíváme, řekl Látal
| 21.02.2021
Výhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky ChytilVýhru jsme potřebovali, řekl autor rozhodující branky Chytil
| 20.02.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná