Tipsport.cz

Aktuality

80 let Androva stadionu: Východní tribuna

80 let Androva stadionu: Východní tribuna

03.03.2021 / Ostatní

V historii Androva stadionu se tentokrát budeme věnovat Východní tribuně, která je mladší sestrou tribuny Západní. Jde o tribunu, na které se nachází sektor domácích ultras a sektor pro fanoušky hostů.  

Když na počátku 40. let 20. století vznikal v Olomouci, na tehdejší dobu moderní, Andrův stadion, postavena byla pouze jedna železobetonová tribuna. Východní strana fotbalového stánku byla, stejně jako prostory za brankami, určena pouze na stání. Při výstavbě areálu tak byl mimo Západní tribunu postaven betonový stupňovitý ovál, kde na několika schodcích mohly sledovat fotbalová utkání tisíce fanoušků. I díky tomu se na Andrův stadion vešlo 20 000 lidí.

Po 2. světové válce byl ale stadion několik desítek let mimo zájem města Olomouce, který byl způsobený i absencí ambicióznějšího fotbalového celku. To se změnilo až s rostoucími ambicemi Sigmy, která v roce 1982 postoupila do nejvyšší soutěže, a po jednom sestupu a opětovném návratu v první pětiletce 80. let stabilizovala svoji pozici mezi federální elitou.

Na stadionu v tu dobu byla stále jen jedna tribuna, zbytek diváků musel vzít zavděk betonovými stupínky. Lepšící se výkony Sigmy, která v sezóně 1985/86 navíc začala atakovat příčky zaručující účast v evropských pohárech, vedly k tomu, že i na východní straně začala vznikat tribuna. S její konstrukcí se začalo po skončení podzimní části zmíněné sezóny. Východní tribuna pak byla během rekordně krátkého času postavena a k jarním bojům již přijížděli soupeři na Stadion Míru se dvěma tribunami.

Od jarní části sezóny tak mohlo z velké tribuny sledovat zápasy Sigmy na 6000 diváků z nepoměrně přehlednějšího nadhledu. Tribuna tehdy byla ještě na stání. Změna nastala až v roce 2001, kdy byly na Východní tribunu instalovány sedačky. Snížila se tím sice kapacita z 6000 na 3126, ale komfort stadionu se tím ještě více zvýšil.

80 let Androva stadionu:

1. Historie fotbalových pažitů v Olomouci

2. Josef Ander

3. Stavba Androva stadionu a jeho otevření

4. Stadion v době druhé světové války

5. Stadion Míru a roky chátrání

6. Domov Sigmy

7. První liga zpět na stadionu

8. Přijíždějí giganti

9. Povodně v Olomouci

10. Západní tribuna

11. Východní tribuna

12. Severní tribuna

13. Jižní tribuna

14. Zápas století

15. Návštěvnost na Andrově stadionu

16. Malé Euro

17. Reprezentace na Andrově stadionu


stadion-vychod-001-1.jpg
stadion-vychod-001-2.jpg
stadion-vychod-001-3.jpg
stadion-vychod-001-4.jpg
stadion-vychod-001-5.jpg
stadion-vychod-001-6.jpg

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná