Tipsport.cz

Aktuality

Sigma na cestě do ligy - I. díl

Sigma na cestě do ligy - I. díl

04.08.2021 / Ostatní

V letošní sezóně si připomínáme 40 let od prvního postupu do 1. ligy. V každém bulletinu a později na webových stránkách vám nabídneme vždy jednotlivé zápasy podle vylosovaného kola a zároveň zavzpomínáme s jedním až dvěma hráči na tehdejší postupovou sezónu.

V letních přípravných zápasech před startem 2. ligy Sigma ze šesti zápasů prohrála pouze jediný, a sice s ligovým Tatranem Prešov 2:4. Před prvním druholigovým zápasem sehrála Sigma ještě tři zápasy v národním poháru, když přes Uherské Hradiště, Poštornou a Chrudim postoupila do dalšího kola.

1. kolo (15. 8. 1981)

V 1. kole čekalo na Sigmu hanácké derby proti Prostějovu. V prvním poločase vidělo 4500 diváků vyrovnaný průběh hry, až v závěru prvního poločasu prostějovští hráči sevřeli svého soupeře, vynutili si sérii rohů, které Sigma však ubránila. Na začátku druhého poločasu Mrázek, který o poločase vystřídal Frýdla, hlavou překonal prostějovského brankáře a dostal Sigmu do vedení. Od vstřelené branky měla Sigma výraznou převahu a jen díky skvěle chytajícímu prostějovskému brankáři se do konce utkání již skóre neměnilo. V prvním zápase tedy Sigma vyhrála v Prostějově 1:0. 

TJ Železárny Prostějov – Sigma ZTS Olomouc 0:1

Branka: 48. Mrázek.

Sigma: Vít –  Chladil, Kučerňák, Dostál, Nekuda – Jaromír Fiala, Navrátil, Čížek – Jiří Fiala, Juřica, Frýdl (46. Mrázek).

Sigma úspěšně zvládla premiéru, ale rádi bychom fanouškům připomenuli také skvělé výsledky Sigmy v národním poháru. Ve 4. kole se Sigma utkala s druholigovým Spartakem Hradec Králové a opět Sigma vyhrála 1:0 díky gólu střídajícího hráče. Tentokrát to byl Petr Uličný, který po 3 minutách na hřišti rozhodl o postupu do dalšího kola, kde na Sigmu čekal atraktivní soupeř – Slavia Praha.

2. kolo (22. 8. 1981)

V 2. kole Sigma hostila v domácí premiéře liberecký Slovan. Od začátku zápasu mělo domácí mužstvo výraznou převahu, ovšem střelecky neškodnou. Na kopačky hráčů Sigmy se vkrádala nervozita, která se ještě zvýšila po obdržené brance před koncem prvního poločasu. Celý druhý poločas měla Sigma převahu, ale dobře organizovaná obrana Liberce odolávala tlaku. Zdálo se, že si Liberec odveze cenné vítězství. V závěru zápasu se ale během 5 minut střelecká nemohoucnost změnila v neomylnou mušku a 3500 diváků na olomouckém Stadionu Míru vidělo vítězství v poměru 3:1.

Sigma ZTS Olomouc – Slovan Liberec 3:1

Sestava: 82. Jiří Fiala, 84. Skříček, 87.Jaromír Fiala – 37.Dolák

Sigma: Vít – Skříček, Dostál, Mrázek, Nekuda – Navrátil, Kučerňák (46.Čížek), Jaromír Fiala – Jiří Fiala, Juřica, Frýdl (61.Uličný).

Představujeme hráče: Ladislav Kučerňák

Ladislav Kučerňák se narodil 27. srpna 1954. Své první fotbalové krůčky začal dělat ve Zbrojovce Brno, kde působil až do osmnácti let. V té době se dostal i do národního výběru do 18 let. Přes Prostějov, Cheb, znovu Prostějov a Vsetín zamířil před startem ročníku 1979/80 k týmu Sigma ZTS Olomouc, kde se zabydlel v základní sestavě, díky čemuž patřil ke generaci, která odstartovala sigmáckou prvoligovou tradici. V Sigmě se stal dokonce kapitánem týmu. Nastoupil celkem k 87 ligovým zápasům, všechny odehrál za Olomouc, podařilo se mu vstřelit 10 branek.

„Do Olomouce jsem přestoupil v roce 1979, kdy se pod trenérem Milanem Máčalou začal tvořit nový tým. Starší hráči (Tichý, Rak, Dostál, Beneš) končili a začali je nahrazovat tehdy mladí kluci jako já, Skříček, Mrázek, Machala a další. Už v roce 1981 jsme hráli tak pohledný fotbal, že trenér Máčala odešel do Slavie Praha. Za něho na jarní část přišel Vlastimil Zeman z Prostějova. Ten jako zkušený trenér poznal, že mužstvo je rozjeté, a že do něho nemusí vůbec zasahovat,“ zavzpomínal na tehdejší tým Ladislav Kučerňák.

„V této sezoně jsem odehrál, až na ten poslední postupový v Třinci, všechny zápasy. Měl jsem ruku v sádře po zlomenině. Oslavy proběhly tak, jak se patří ve Varně. A o půlnoci jsme v rozjásaném autobuse kroužili kolem radnice. Na tu dobu mám krásné vzpomínky. Povzbuzovaly nás tisíce lidí. Všude nás zdravili, měli jsme dveře otevřené a s ničím nebyl problém. Nezapomenu na jména Navrátil, Uličný, Chladil, bratři Fialové, Čížek, Machala… co jméno, to fotbalista. Také a rád vzpomínám na to, jak se mi dařilo. Jsem snad třetí druholigový nejlepší střelec Sigmy –  na obránce dobrý,“ pokračuje ve vzpomínkách.

„A jaká byla v týmu pohoda? Dám příklad z utkání v Jablonci, kde jsme hráli na jaře (23. května) v hrozné zimě. Trenér Zeman vytáhl pleskačku rumu a těsně před výkopem řekl, že kdo je na to zvyklý, tak ať si dá. Napili se skoro všichni. A vyhráli jsme,“ zakončil vzpomínání Kučerňák.

V příštím bulletinu vám přineseme výsledky 3. a 4. kola a představíme dalšího hráče z tehdejšího kádru.


001-prostejov-sigma-2.jpg
001-prostejov-sigma-7.jpg
001-prostejov-sigma-8.jpg
001-prostejov-sigma.jpg
002-sigma-liberec.jpg
002-sigma-liberec-0001.jpg
002-sigma-liberec-0003.jpg
002-sigma-liberec-0005.jpg
002-sigma-liberec-0006.jpg
1981-19982-kucrnak.jpg
tabulka-002-sigma-liberec-0002.jpg
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná