Tipsport.cz

Aktuality

80 let Androva stadionu: Přijíždějí giganti

80 let Androva stadionu: Přijíždějí giganti

11.02.2021 / Ostatní

Pozice Sigmy Olomouc v nejvyšší soutěži se ve 2. polovině 80. let stabilizovala. Klub se po opětovném návratu udržel mezi federální elitou a začal se postupně poohlížet po pohárových pozicích.

Po skončení sezóny 1985/86 se na 3. – 6. místě seřadily tři kluby se shodným počtem bodů: pražské týmy Dukla, Slavia a Bohemians, a také Sigma Olomouc. O tom, že Hanáci obsadí konečné 4. místo rozhodlo lepší skóre i vzájemné zápasy. Co bylo však hlavní, Sigma se ve své 3. ligové sezóně kvalifikovala do Poháru UEFA.

Na Stadionu Míru mezitím vyrostla nová tribuna naproti té hlavní. Východní tribuna, která byla postavena ve velkém spěchu během zimní přestávky 1985/86, měla kapacitu 6000 stojících diváků, čímž měla uspokojit stále rostoucí poptávku po fotbale v Olomouci. Ale zpět k Poháru UEFA. První soupeř, který do Olomouce přicestoval, byl švédský IFK Göteborg, což nebyl pravda soupeř příliš atraktivní. Na první zápas tak dorazilo zhruba 7000 lidí, čímž kapacita nebyla zdaleka naplněna, byť i Göteborg měl svoji kvalitu, který si kromě Sigmy poradil i s dalšími soupeři, a v sezóně 1986/87 si dokráčel pro vítězství v Poháru UEFA. Premiérovým střelcem Olomouce na Stadionu Míru v evropských pohárech se stal Miroslav Mlejnek.

Skvělé výsledky Sigmy na přelomu 80. a 90. let, které vyústily ve dvě 3. místa, kdy se navíc hanácký klub pyšnil jedněmi z největších návštěvností domácích zápasů, se promítla také do dvou dalších účastí v Poháru UEFA. A to již do Olomouce přijížděly evropské velkokluby.

V mrazivém prosincovém dni 1991 se na Stadionu Míru tísnilo dle oficiálních údajů 13 813 diváků. Ve skutečnosti jich však mohlo být ještě více. Lidé se na tribunách tísnili, ti méně šťastní obsazovali stromy v okolí stadionu. Někteří si na stadion přinášeli polystyrenové desky, na které si stoupali, aby se alespoň trochu ochránili od mrazivé betonové konstrukce. Odměnou všem byla vysoká výhra nad Hamburkem 4:1. Jak se však ukázalo, problémem na stadionu bylo chybějící umělé osvětlení. Zápas proti HSV se tak hrál již ve 13:00, čímž mnoho lidí přišlo o možnost utkání sledovat.

Když osudí Poháru UEFA v téže sezóně postavilo proti sobě Sigmu a Real Madrid, bylo na stadionu opět rušno. Funkcionáři hanáckého klubu věděli, že vnitřní prostory stadionu, zejména kabiny a zázemí pro hosty, je nedůstojné pro to, aby přivítalo zřejmě nejúspěšnější fotbalový klub na světě. Jiří Kubíček, Jaromír Gajda i Karel Brückner zorganizovali pracovní čety a během několika týdnů dostaly kabiny nový háv. A když Real skutečně přijel, 14 231 diváků, což je nejvyšší návštěvnost na domácí zápas Sigmy v evropských pohárech, vidělo remízu se slavným bílým baletem v poměru 1:1.

Real Madrid sice dal Sigmě ve čtvrtfinále Poháru UEFA stopku, ale již v další sezóně na Hanou opět přijížděla zvučná jména. 4. listopadu 1992 se na Stadionu Míru odehrál jeden z nejpamátnějších zápasů v historii sigmácké kopané. Za soupeře měli Hanáci tentokrát slavný turecký klub Fenerbahce Istanbul, který do Olomouce přijel s vedením 1:0 z prvního zápasu. Více než 10 000 diváků na stadionu však vidělo totální rozebrání Turků, kteří od Sigmy schytali potupnou porážku 1:7. Díky tomu se do Olomouce mohl na jaře 1992 vypravit v krátké době čtvrtý slavný evropský celek: Juventus Turín.

80 let Androva stadionu:

1. Historie fotbalových pažitů v Olomouci

2. Josef Ander

3. Stavba Androva stadionu a jeho otevření

4. Stadion v době druhé světové války

5. Stadion Míru a roky chátrání

6. Domov Sigmy

7. První liga zpět na stadionu

8. Přijíždějí giganti

9. Povodně v Olomouci

10. Západní tribuna

11. Východní tribuna

12. Severní tribuna

13. Jižní tribuna

14. Zápas století

15. Návštěvnost na Andrově stadionu

16. Malé Euro

17. Reprezentace na Andrově stadionu


uefa-001-sigma-goteborg-004.jpg
uefa-91-92-sigma-real.jpg
uefa-91-92-sigma-real-uefa-62.jpg
uefa-1991-1992-sigma-hsv-4.jpg

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná