Aktuality

Tomáš Hořava ukončil profesionální kariéru

Tomáš Hořava ukončil profesionální kariéru

11.06.2021 / Ostatní

Záložník Tomáš Hořava ukončil ve 33 letech profesionální kariéru. Konec na ligové scéně ohlásil v rozhovoru pro MF DNES.

K jeho rozhodnutí vedly vleklé problémy s kolenem. Tomáš se potýká s artrózou třetího stupně. „Problémy mám celou kariéru. Roky hraji s bolestí, pod práškama, každý trénink i zápas jsem koleno musel tejpovat. Už nechci tu bolest dál absolvovat. Nemělo by to ani moc smysl. Limituje mě to, je čas skončit,“ uvedl pro MF DNES.

Tomáš Hořava přišel do Sigmy v roce 2003. Přes dorostenecké kategorie a B-tým se vypracoval v oporu prvního týmu. V olomouckém dresu debutoval 16. 10. 2006 na hřišti Jablonce. První ligový start si odškrtnul v 18 letech, 4 měsících a 17 dnech. Za Sigmu odehrál celkem 132 ligových utkání, ve kterých nastřílel 10 branek. Pro Sigmu Olomouc pomohl vybojovat první trofej v její historii. Vítězství v národním poháru oslavil se svým týmem v roce 2012. Brzy poté zvedl nad hlavu i Superpohár.

Kromě Sigmy Olomouc je kariéra Tomáše Hořavy významně spjata ještě s jedním českým klubem. Z Olomouce se v roce 2013 přesunul do Plzně. S Viktorií zažil velmi úspěšná léta. Stal se trojnásobným českým mistrem, vítězem Superpoháru a dvakrát si zahrál v základní skupině Ligy mistrů. Dohromady odehrál v české lize 329 utkání. V nich oslavil 41 gólů.

Výkony Tomáše Hořavy často neunikly pozornosti reprezentačním trenérům. S jednadvacítkou se v roce 2011 podíval na EURO v Dánsku, kde nastoupil ke dvěma zápasům. Prvně byl do seniorského národního týmu nominován ještě v barvách Olomouce. Reprezentační premiéru zažil 14. listopadu 2012 při vítězství Česka 3:0 nad Slovenskem. Utkání se tehdy hrálo na Andrově stadionu. Zde si záložník s vytříbenou technikou a vedením míče připsal rovněž první reprezentační gól. Ten vstřelil 15. listopadu 2013 Kanadě. Za českou reprezentaci odehrál 14 zápasů s bilancí 3 gólů.

Po účinkování v Plzni myslel Tomáš Hořava na návrat do Olomouce, toto přání mu ovšem nevyšlo. „Samozřejmě bych byl rád, kdybych se mohl vrátit do Olomouce ještě kopat. Tak jsem si to představoval, ale ne vždy vyjde všechno, co si naplánujeme. Holt se s tím musím smířit,“ prohlásil Hořava, který plánuje nadále zůstat ve fotbalovém prostředí. Táhne ho to k trénování mládeže. „To by se mi líbilo. Přemýšlím o tom, že bych si založil fotbalovou školu, nabízel dětem trénování. Věnoval jsem se tomu už v Plzni,“ dodal.

Tomáši, děkujeme ti za odvedenou práci v Sigmě Olomouc a v nové životní i fotbalové etapě ti přejeme hodně štěstí, spokojenosti a úspěchů.


horava-tomas-002.jpg
horava-tomas-003.jpg
horava-tomas-08-09.jpg
horava-tomas-09-10.jpg

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná