Tipsport.cz

Aktuality

Jakub Yunis otevřeně o spolupráci s mentálním koučem nebo studiu arabštiny

Jakub Yunis otevřeně o spolupráci s mentálním koučem nebo studiu arabštiny

14.04.2021 / A tým

Jakub Yunis působí v Sigmě Olomouc od svých 16 let. Lákalo ho rozvíjet se v jedné z nejlepších fotbalových akademií v České republice, a proto opustil rodné Brno a vydal se směr Olomouc. V rozhovoru pro klubový web nám pětadvacetiletý útočník s iráckými kořeny popovídal o začátcích v Sigmě, o zápasech proti dnešním hvězdám světového fotbalu Timu Wernerovi a Leroyi Sanému, nebo otevřeně popsal, jak pravidelně spolupracuje s mentálním koučem.

Kubo, kdy jsi začal hrát fotbal a kdo tě k němu přivedl?

S fotbalem jsem začal v 6 letech v SK Líšeň. Líšeň je část Brna, kousek odtud bydlí rodiče. Právě rodiče mě přivedli na první trénink.

Co vůbec říkáš na vzestup Líšně?

Ohromně jim to přeji. Postoupili ze třetí ligy do druhé. Na to, že nemají velký rozpočet, si vedou velmi dobře. Mají schopné vedení v čele s panem Hladišem, které ví, co chce. Mám tam i pár kamarádů či bývalých spoluhráčů. Snad se jim bude nadále dařit.

Kam vedly tvé další kroky?

Z Líšně jsem ve 12 letech přestoupil do Zbrojovky Brno.

A ze Zbrojovky do Sigmy. To není úplně tradiční přestupní trasa. Co tě vedlo k přesunu do Olomouce?

Pamatuji si to moc dobře. Sigma mě oslovila, když mi bylo 16 let. Bavil jsem se o tom s rodiči i agentem a nakonec jsem se rozhodl jít do Olomouce, protože Sigma měla vždy jednu z nejlepších akademií v České republice. Byl to správný krok.

Jaké byly začátky v Sigmě?

První půl rok jsem dojížděl, táta mě vozil z Brna každý den, za což jsem mu moc vděčný. Po půl roce jsem přestoupil na Střední školu logistiky a chemie a zároveň jsem přešel na internát, kde jsem bydlel s ostatními spoluhráči, kteří taktéž nebyli z Olomouce.

Co ti daly roky na internátu v jiném městě?

V Brně jsem měl u rodiny veškerý servis, chtěl jsem se osamostatnit, starat se sám o sebe. Do života to byl velmi dobrý krok.

Pravidelně jsi nastupoval za mládežnické reprezentace. Jak vzpomínáš na působení v národních barvách?

Jednoznačně to byly obrovské zkušenosti. Potkal jsem tam spoluhráče, kteří teď táhnou reprezentaci A-týmu - Jakuba Jankta a Patrika Schicka. Do národního týmu se také dostali Aleš Matějů nebo Václav Černý. Vybavuji si zápasy za U20 proti Německu a Anglii. Na oba zápasy byly plné stadiony. Konkrétně u Německa byla vidět obrovská kvalita v práci s míčem i v kondiční připravenosti. Hráli proti nám třeba Leroy Sané a Timo Werner. Prohráli jsme sice 0:4, ale byla to obrovská fotbalová škola. Tyhle zkušenosti mi pak pomohly do dospělého fotbalu.

Jakuba Jankta a Leroy Saného jsi zařadil do své jedenáctky v nadcházejícím čísle Sigmáka.

Přesně tak. Leroy Sané dokázal vzít na půlce balon, obejít tři, čtyři hráče. Vůbec mu to nedělalo problém. Obrovsky kvalitní hráč, který dnes táhne Bayern Mnichov. S Kubou Janktem jsem prošel všemi kategoriemi, povedlo se mu během reprezentačních zápasů vstřelit několik gólů, což mu potom vyneslo přestup do Itálie. Tam ostatně tráví kariéru dodnes. Zvolil jsem ho i proto, že je to velmi pracovitý hráč.

Co je z tvého pohledu na hře útočníka nejtěžší?

Na prvním místě je pro mě práce pro tým. Pohybuji se na špici hry, snažím se, aby se kluci mohli o mě opřít přihrávkou, když jsou zrovna pod tlakem. Pak je na mně udržet míč, sklepnout jim ho zpět, jít do vápna a dostat se do šance. Útočníci zúročují práci celého týmu, tím je na ně kladen tlak. Ten si ale nepřipouštím, přemýšlím jinak, hlavu mám nastavenou tak, že první úkolem je makat pro tým.

O tobě je známé, že si v tréninku přidáváš navíc. Chodíš do posilovny, využíváš služeb mentálního kouče. Co tě k tomu vede?

To, co mi v zápasech chybí, potřebuji dohnat v tréninku navíc. To je důvod, proč si přidávám. Vždycky jsem to měl tak nastavené a vždycky to tak budu mít nastavené. Jsem rád za Milana Kerbra (pozn. nový asistent trenéra), se kterým pracujeme v tréninku i po tréninku. Sleduje moderní trendy předních týmu evropských soutěží a snaží se nám některé prvky zapojit do tréninku. Zároveň nám dělá na vyžádání individuální rozbory zápasů. Ukazuje nám momenty, které tolik v zápase nejdou vidět. Co se týče posilovny je to místo, kde můžu přijít na jiné myšlenky, odreagovat se.

V čem spočívá spolupráce s mentálním koučem?

S mentálním koučem pracuji, není to nic tajného, nebojím se o tom mluvit. Připravuji se s ním před zápasem, na jaké hráče budu hrát, abych znal jejich slabší stránky a v zápase správně reagoval na určité situace. Také spolu analyzujeme odehrané zápasy. Kouč sleduje moje chování, nastavení a reakci v zápasech. Vyhodnocujeme úspěšné i nepovedené momenty, které mě díky správné sebereflexi posouvají dále a jsou pro mě ponaučením. Zároveň jsou pro mě motivací být v dalším zápase o něco lepší. Myslím si, že je to dobrá věc. V zahraničí je to běžné. Měl jsem možnost to poznat během hostování v Polsku, kde každý hráč pracoval se svým koučem. V Česku se o tom bojíme mluvit, a proto jsme v tom pozadu.

Právě zkušenost z Polska tě přivedla k myšlence spolupracovat s mentálním koučem?

S mentálním koučem jsem pracoval už od 15 let. Tím, že jsem pak odešel do Olomouce naše spolupráce nebyla tolik intenzivní. Na pravidelné bázi jsem s mentálním koučem začal znovu spolupracovat před rokem. Díky tomu jsem ještě lépe poznal sám sebe a mám také větší sebedůvěru. Vím, proč jsem na hřišti, a čím mohu svému týmu pomoci. Dávám si cíle do každého tréninku i zápasu, které chci splnit. Určitě v tom hodlám pokračovat.

O tvých iráckých kořenech toho bylo napsáno dost. Nicméně v jednom z rozhovorů jsi před časem zmínil, že ses začal učit arabsky. Mluvíš už plynule?

Je to běh na dlouhou trať. Jsem ve fázi, kdy se pořád musím zdokonalovat. Není to jednoduchý jazyk. Na rozhovor bych si zatím netroufl, ale základní komunikaci už ovládám.

Co bylo tvým hlavním motivem učit se arabsky?

Umět mluvit více jazyky se v dnešní době vyplatí každému. Může se vám to kdykoliv hodit, můžou přijít další zahraniční hráči a je fajn s nimi komunikovat, jazyky můžu využít také po kariéře. Nikdy nevíte, kam vás další kroky zavedou. Mám spoustu kamarádů z Iráku, abych na ně jenom nekoukal, snažím se s nimi bavit a tím se zároveň učím.

Když si vybíráš dovolenou, táhne tě to do arabských zemí?

Přiznám se, táhne mě to tam. Cítím se tam dobře, místní kultura je mi vlastní. Je to má oblíbená destinace. Těším se tam za počasím a za dobrým jídlem.

Máš spoustu arabských fanoušků. Sigmu sleduje na Facebooku přes 1500 Iráčanů. Fandí ti, podporují tě za každé situace, je to dáno jejich mentalitou?

Jednoznačně. Fotbal je tam číslo jedna, fotbalisty milují. Ať je úspěch nebo neúspěch, z 90 % jsou pozitivní, což mi dodává energii. Snažím se s nimi komunikovat, po zápasech jim odepisuji na komentáře a zprávy. Vím, že Sigma je už v arabských zemích známá. Nicméně vážím si jak arabských, tak českých fanoušků.

V sobotu hrajeme proti Teplicím, které patří mezi naše oblíbené soupeře. Navíc se jim v posledních zápasech moc nedaří.

Byť nemají teď povedené období, bude to nepříjemný soupeř. Ztrácí jen 3 body na sestup, tudíž potřebují v každém zápase sbírat body. Věřím, že vítězství v Příbrami nás nabudilo. Je nutné tuto výhru potvrdit doma proti Teplicím.
A tým - další aktuality:

32. kolo: Sigmu čeká duel v Opavě32. kolo: Sigmu čeká duel v Opavě
| 13.05.2021
Sigmáci navštívili olomouckou optiku. Přijďte si také změřit zrakSigmáci navštívili olomouckou optiku. Přijďte si také změřit zrak
| 12.05.2021
80 let Androva stadionu: Malé EURO80 let Androva stadionu: Malé EURO
| 12.05.2021
Jakub Yunis podstoupil operaci poraněného koleneJakub Yunis podstoupil operaci poraněného kolene
| 11.05.2021
Jean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresuJean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresu
| 10.05.2021
Video: Aleš Mandous po utkání se SlaviíVideo: Aleš Mandous po utkání se Slavií
| 09.05.2021
Spíše remízový zápas, řekl Látal. Co pověděl trenér Trpišovský?Spíše remízový zápas, řekl Látal. Co pověděl trenér Trpišovský?
| 09.05.2021
Sigma opět nestačila na Slavii. Tentokrát prohrála 0:1Sigma opět nestačila na Slavii. Tentokrát prohrála 0:1
| 09.05.2021
Tváří nového Sigmáka je Pablo González!Tváří nového Sigmáka je Pablo González!
| 07.05.2021
31. kolo: Sigma v neděli přivítá Slavii31. kolo: Sigma v neděli přivítá Slavii
| 07.05.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná