Aktuality

Sigma na cestě do ligy - III. díl

Sigma na cestě do ligy - III. díl

14.09.2021 / Ostatní

Minule jsme se v našem seriálu "Sigma na cestě do ligy" dostali do 4. kola, kdy Sigma vedla ligu a zatím ještě nepoznala hořkost porážky. Nyní se dostáváme k zápasům 5. a 6.kola.

5. kolo (12. 9. 1981)

Pro první porážku si Sigma přijela do Frýdku-Místku. Domácí se brzy ujali vedení, načež si Hanáci po obdržené brance vytvořili výraznou převahu, kterou však nedokázali využít. Naopak po hrubých chybách ještě Sigma dvakrát inkasovala.

VP Frýdek-Místek – Sigma ZTS Olomouc 3:0

Branky: 5., 26. a 76. Brumovský.

Sigma: Doležílek – Skříček, Dostál, Mrázek, Ja. Fiala – Kučerňák, Navrátil (72. Chladil), Čížek –  Ji. Fiala, Uličný, Frýdl (46. Juřica).

Sigma sice utrpěla první porážku v druhé lize, ale o několik dní si své fanoušky udobřila. V 5. kole národního poháru sledovalo 7 000 diváků souboj Sigmy s prvoligovou Slavií Praha. Po skončení základní hrací doby byl stav 2:2, postup Sigmy do dalšího kola zajistil ve 114. minutě Petr Mrázek.

6. kolo (19. 9. 1981)

Od postupu v národním poháru uběhlo pár dní a 3 000 diváků bylo zvědavých, jak si Sigma poradí v dalším domácím zápase, nyní proti Mladé Boleslavi. Zápas začal pro Hanáky skvěle, během prvních 20 minut vedla již 3:0. Zápas se trochu zkomplikoval, když hosté během tří minut snížili na 3:2. Po přestávce Sigma již žádné komplikace nedovolila, navíc vstřelila ještě dvě branky a nakonec vyhrála 5:2. V dresu Mladé Boleslavi se představil Miroslav Příložný, který později hrál za Sigmu v 1. lize.

Sigma ZTS Olomouc – AŠ Mladá Boleslav 5:2

Branky: 11. Ji. Fiala, 14. Frýdl, 20. Kučerňák, 62. Juřica, 71. Kučerňák – 28. a 31. Pinkas.

Sigma: Doležílek –  Skříček, Mrázek, Dostál, Ja. Fiala – Navrátil (75. Chladil), Kučerňák, Čížek – Ji. Fiala, Uličný, Frýdl (46. Juřica).

Hráli v sezóně 1981/1982

V dnešním díle zavzpomínáme na hráče, kteří bohužel již sledují Sigmu z fotbalového nebe.

Představujeme hráče: Oto Vyskočil, Rostislav Dostál, Lubomír Juřice

LUBOMÍR JUŘICA (21. 8. 1956 – 13. 6. 2020) - vzpomíná manželka Soňa Juřicová

Sigma 1. liga: 21 zápasů/6 gólů

Sigma 2. liga: 40 zápasů/6 gólů

„Manžel a já pocházíme z okolí Frýdku-Místku. V sezóně 1980/1981 hrál manžel za Slavii Praha a po skončení sezóny se uskutečnila výměna, kdy ze Sigmy přestoupil do Slavie Vlastimil Petržela a my jsme se přestěhovali do Olomouce. V konečné fázi jednání se Vlastimil Petržela stěhoval do našeho bytu v Praze a my jsme se nastěhovali do bytu po něm. Pro Olomouc hovořil i fakt, že byla blíž našim původním domovům a rodičům. Všichni nás přijali přátelsky, nepamatuji si nějaké rozepře, ať už, že by si manžel stěžoval, nebo já osobně něco pocítila. Nezapomenu na první zápas, kdy jsem s rodiči seděla na tribuně. Všude samo sebou samí Hanáci a já se mohla potrhat smíchy, protože to byli „praví Hanáci“ a já jim nerozuměla ani slovo. Na zápasy jsem samozřejmě chodila, v té době jsem ještě pilně zpracovávala a lepila výstřižky z fotbalových zápasů. Všichni spoluhráči i jejich manželky byli prostě super, nejvíce jsme se vzhledem k dětem sblížili s Otou a Martou Vyskočilovými, se kterými jsme se i ve volném čase navštěvovali, a také s Johnem a Alenkou Uličnými. Ale i na Jirku a Jardu Fialovi vzpomínám ráda.  Omlouvám se, ale po 40 letech si bohužel nevzpomínám na nějakou historku, škoda, že manžel nám už žádnou veselou historku neřekne, jistě by na nějakou vzpomněl. Ze všech trenérů, kteří ho trénovali na Sigmě vím, že se mu nejvíc líbila práce Karla Brűcknera a nejvíc poznámek měl k Jaroslavu Dočkalovi, ale není na mě hodnotit jejich práci. Jediné, co nezapomenu, že jsme stále měli v mrazáku pytlíky s ledem. Ty byly připravené permanentně k použití na kotníky a taky byly využívány téměř na 100 procent,“ vzpomíná Soňa Juřicová.

ROSTISLAV DOSTÁL (1950 – 2007) - vzpomíná Petr Uličný

Sigma 2. liga: 94 zápasů/1 gól

V přestupním termínu přišel 1. 10. 1978 z NHKG Ostrava střední obránce Rostislav Dostál. Okamžitě se stal oporou zadních řad, o čemž svědčí fakt, že během tři a půl druholigových sezón v Sigmě vynechal pouze 11 mistrovských utkání. Od prvního tréninku na Sigmě se skamarádil s Petrem Uličným, a tak necháme „Johna“ vzpomínat: „Rosťa byl můj nejlepší kamarád, to musím říct jednoznačně.  Byl to perfektní kluk, dostal byt vedle mě na sídlišti Povel. Jeho manželka Dana mi občas říkala: ‚Peťo, od toho 1978 do roku 1984 jste žili jen vy spolu, protože to byly tréninky, zápasy, po nich jste skoro každý den hráli karty poker.´ V té době jsme oba kouřili, Rosťa tedy více, tak mám dvě takové vzpomínky. První byla ze soustředění, když jsme spolu byli na pokoji při chvilce odpočinku se Rosťa osprchoval, lehl na postel, popelník dal na břicho a spokojeně si zapálil. Druhá historka je z roku 1982. Vybojoval se postup do první ligy, na novou prvoligovou sezónu, přišel trenér Jaroslav Dočkal a začala letní příprava. Jeden den vyvěsil trenér jména hráčů, kteří se nedostali na prvoligovou soupisku. Mezi nimi bylo i Rosťovo jméno, což nás dost nemile překvapilo. Rosťa se ani neosprchoval a v klidu si v šatně zapálil, i když tam ještě byl pořád trenér Dočkal. Potom jsme odešli ze šatny a pokračovali jsme zapíjet smutek do jedné slavonínské hospody, kde jsme hráli karty a popíjeli až do rána. S Rosťou jsme zůstali kamarádi, až do jeho smrti v roce 2007 a dodnes mi Rosťa chybí, protože to byl fantastický člověk.“

OTO VYSKOČIL (15. 3. 1959 - 23. 5. 2013) - vzpomíná Ladislav Kučerňák

Sigma 1. liga: 109 zápasů/3 góly

Sigma 2. liga: 61 zápasů/3 góly

„Ota byl spolehlivý spoluhráč, jako obránce nijak nevyčníval, ale nikdy nezklamal. Vždy nechal na hřišti fotbalové srdíčko. Na Otu se musí vzpomínat, díky jeho výborné povaze, jen a jen v dobrém. Všechno se snažil vyřídit v klidu, i situace, kdy jsme se několikrát hádali v kabině, tak Ota byl většinou ten, kdo to vyřešil ku prospěchu všech. Klid a pohoda… to chtěl mít vždy v kabině,“ vzpomíná Ladislav Kučerňák.

V klubovém archívu jsme našli rozhovor, kde Oto Vyskočil popisuje, jak se stal z útočníka obráncem: „Já jsem přestupoval z Baníku do Sigmy jako útočník. Hrával jsem v útoku, ale už jsem to střídal se zálohou - střední a pravou, ale potom se stala taková věc, byl jsem vyloučen v utkání 2. ligy ve Vítkovicích (17. 6. 1981). Dostal jsem šest zápasů distanc, že jsem nadal sprostě rozhodčímu. Byl to poslední zápas v sezóně a já měl nějaké problémy s hráči soupeře. Tak mě trenér Máčala střídal a já jak jsem šel kolem pomezní čáry, tak jsem řekl něco pomeznímu rozhodčímu, ten si zavolal hlavního a uviděl jsem ještě červenou kartu. No a po těch šesti zápasech mě trenér Máčala postavil v Plzni (26. 9. 1981) na beka, já se chytil a už jsem tam zůstal. Máčala za mnou před utkáním přišel a říká: ‚Místo pro tebe v útoku nemám, budeš hrát v obraně. Ty jsi rychlý, je tam dobrý útočník, tak ho hlídej!´ No a mě to bavilo, protože jsem si v obraně kdykoliv zaútočil. To říkám i mladým. Jako bek si zaútočíš, potom si spočneš pět minut vzadu.“

V příštím díle přineseme výsledky 7. a 8. kola a představíme dalšího hráče z tehdejšího kádru.


005-fm-sigma-0002-kopie-2.jpg
005-fm-sigma-0003-kopie.jpg
006-sigma-mb-1.jpg
006-sigma-mb-23.jpg
006-sigma-mb-0002-kopie.jpg
006-sigma-mb-0003-2.jpg
006-sigma-mb-0003.jpg
006-sigma-mb-0004-kopie.jpg
1981-1982-lubomir-jurica.jpg
1981-1982-oto-vyskocil.jpg
1981-1982-rostislav-dostal.jpg

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná