Aktuality

Jílek na startu přípravy: Chceme zlepšovat hráče i tým jako celek

Jílek na startu přípravy: Chceme zlepšovat hráče i tým jako celek

21.06.2021 / A tým

Václav Jílek je opět trenérem Sigmy Olomouc. Dnes se svým týmem zahájil letní přípravu na nadcházející ligový ročník. Do další olomoucké výzvy jde s energií sobě vlastní. K příležitosti startu přípravy jsme si s ním popovídali o jeho pocitech po návratu do klubu, se kterým je spjatý významnou částí své trenérské kariéry. Rovněž jsme trenérovi položili otázky o letní přípravě nebo nových hráčích.

Jak se těšíte na návrat do Sigmy?

Musím říct, že se moc těším. Už to byla relativně dlouhá doba, kdy jsem byl naposledy na střídačce. Tím, že se vracím právě do Olomouce, jsou mé pocity umocněny. Těším se na hráče, realizační tým a celkově na vše, co trenérská práce obsahuje.

Pro jaké složení realizačního týmu jste se rozhodl?

V pozici prvního asistenta bude Jirka Saňák, v pozici vedoucího mužstva bude působit Milan Kerbr, kondičním trenérem zůstává Vojta Smolák, stejně tak trenér brankářů Tomáš Lovásik. S převážnou částí realizačního týmu jsem spolupracoval již během svého prvního účinkování v Sigmě. Naše spolupráce byla oboustranně přínosná, takže v tomhle ohledu nebylo potřeba cokoliv měnit. Mým přáním bylo rozšířit realizační tým o člověka, který má přesah k vlastní hráčské kariéře. To se povedlo v osobě Milana Kerbra, jenž už zde krátce působila za trenéra Látala. Pro něj bude prioritou práce vedoucího mužstva, tedy zajišťování chodu týmu, ale bude nám pomáhat i na hřišti v roli dalšího asistenta.

Na úvod přípravy hráči absolvují kondiční testy. V čem spočívají a co by nám měly ukázat?

Kdyby odpovídali hráči, asi by řekli, že je to nejnepříjemnější část přípravy. (usmívá se) Pro nás jsou to ale důležité informace. Složení testů je standardní: spiroergometrie, což je zátěžový test do maxima, měření odrazové síly a měření svalové síly na speciálním přístroji, který nám dává zpětnou vazbu o silové připravenosti hráče. Pro nás trenéry jsou to vychozí informace, ze kterých čerpáme směrem k tréninkovému procesu, tak abychom ho mohli individualizovat.

V první fázi přípravy odehrajeme 4 přátelská utkání ve Slatinicích. S jakými cíli do nich půjdeme?

Cíl by měl být vždy v podobě vítězství. Pro nás ale bude důležité nastavit v přípravě procesy a principy, o které bychom se měli opřít v sezóně. To znamená budování ať už individuálního herního výkonu, nebo týmového herního výkonu. Cílem bude zvládnout každé utkání, primárně se v této fázi přípravy zaměříme na kondiční stránku.

Na soustředění odcestujeme do polské Opalenice. Jaké nás tam čekají tréninkové podmínky?

Byli jsme tam v sezóně, kdy jsme se vrátili do ligy. Mám odtud pozitivní zkušenost. Je to jeden z důvodů, proč se tam vrátíme. Podmínky, které jsme tam našli, byly prostě úžasné ať už pro kondiční přípravu hráčů, ale především pro přípravu na hřišti, což je zásadní. Ve vztahu k soupeřům, se kterými se tam utkáme, je to ideální volba.

Co říkáte na soupeře, se kterými se v Opalenici utkáme?

Jsem za ně rád. Druhý den po příjezdu budeme hrát proti Midtjyllandu. Chtěli jsme využít této příležitosti, i když nám to termínově úplně nevycházelo. Je to obrovsky kvalitní tým - vicemistr dánské ligy a přemožitel Slavie z předkola Ligy mistrů. Bude to na úvod soustředění výborná zkouška. Podařilo se nám zajistit soupeře z polské ligy, respektive jeden z Ekstraklasy – Zaglebie Lubin a druhý – Arka Gdynia, která usiluje o postup. Z toho pohledu určitě panuje spokojenost.

O Davida Vaněčka jsme usilovali před pár lety. Jeho angažmá v Sigmě se zrealizovalo až teď. Jaké přednosti má?

Davida znám dlouho ještě z doby, kdy nastupoval v 19 letech v mládežnických reprezentacích. Očekávání jsou naprosto jasná. Dlouhodobě jsem slyšel i viděl, že Sigma postrádá střelce. Samozřejmě hrotové hráče má, ale chyběly jim góly. Naší snahou bylo přivést hráče, který v posledních sezónách byl schopný střílet góly, což David splňuje. K tomu mám s ním zkušenost, David má velmi dobrý charakter, takže by měl do mužstva dobře zapadnout. Věřím, že bude posilou, jedním dechem ale musím dodat, že to není jen o samotném útočníkovi, protože je to i o dalších hráčích, kteří pro útočníka vytváří příležitosti.

Do týmu přišel také ofenzivní univerzál Antonín Růsek. Na jakém postu vidíte jeho budoucnost?

Tonda je ofenzivní hráč, dokáže střílet branky. V jarní části sezóny sice nebyl tak výrazný jako na podzim, ale pořád má velký potenciál v zakončení a řešení předfinální fáze. Přichází hráč, který by měl zvýšit konkurenci v poslední třetině hřiště. Kam ho přesně využijeme, bude otázka našeho taktického záměru a toho, jak ho poznáme během přípravy. Zatím je ještě brzy na to, říct, jestli bude nastupovat na hrotové nebo podhrotové pozici.

Kdo z hráčů, kteří v minulé sezóně hostovali v jiných klubech, se zapojí do přípravy?

Do přípravy se vrací z hostování v Prostějově Tomáš Zlatohlávek, Jiří Spáčil a Jakub Matoušek. Zapojí se také Jirka Sláma z Pardubic a Juraj Chvátal z Podbrezové. Je to vcelku velký počet. Chci s těmito hráči v pracovat v prvních 14 dnech přípravy a pak se uvidí. Leuven neuplatnil opci na Vaška Jemelku. Do přípravy se s námi ale zatím nezapojí, léčí totiž svalové zranění, které si přivodil v závěru minulé sezóny.

Přejete si, aby do týmu dorazily další posily? Popřípadě na jakých postech bychom měli posílit?

Bavíme se o křídelním hráči. Na tomto postu potřebujeme zvýšit konkurenci. Dnes se k nám připojil defenzivní záložník Jan Sedlák z Brna. Má povolení s námi trénovat. Jeho přesun se administrativně dolaďuje. Chceme zvýšit variabilitu na postu defenzivního záložníka. Splňuje naše požadavky na charakter a pracovitost. Velká přidaná hodnota tohoto hráče je v rychlosti a dynamice. Je dobře použitelný do presinkových situací. V souvislosti se zpevněním obranného trojúhelníku nám má co nabídnout. V danou chvíli je mužstvo poměrně vyvážené. Uvidíme v průběhu času, jaké příležitosti se naskytnou.

Trenér Látal zapracoval do kádru Kryštofa Daňka a další talentované hráče z naší akademie. Budete v tom pokračovat?

Jednoznačně. Výchova mladých hráčů a jejich postupné zařazování do A-týmu je jedním ze základních cílů Sigmy. Je potřeba ale říci, že to není jen o mládí, ti hráči musí mít kvalitu, aby přeskočili ostatní hráče. Ano, budeme v tom pokračovat, ale jde to ruku v ruce se sportovní připraveností a kvalitou.

Co říkáte na rozlosování soutěže? V prvním kole cestujeme na stadion Sparty, kde jste dříve působil.

Když jsme začínali sezónu po návratu do ligy, měli jsme složitý los a říkali jsme si, kolik bodů z toho bude. Naopak můžete mít los relativně jednodušší a body z toho být nemusí. První zápas na Spartě bude pikantní. Vnímám to jako příležitost ukázat na začátku sezóny, že si věříme a že jsme letní přípravu plnohodnotně využili. Ve třetím kole jedeme na Slavii, dva největší aspiranty na titul máme tedy hned na začátku. Náročný los, ale znovu opakuji, bude šance ukázat, že jsme připraveni.

Jakým herním stylem se budeme chtít prezentovat v nadcházející sezóně?

Jedna věc je trenérská představa, druhá věc je realizace. Uvidíme, co se nám podaří přenést na hřiště, což je to nejzásadnější. Moje principy a vize se od mého minulého angažmá v Sigmě nezměnily. Budeme chtít hrát aktivně, organizovaně, rychle a dynamicky. Věřím, že se nám to podaří přenést na hřiště a přijdou s tím i výsledky.

S jakými ambicemi půjdeme do sezóny?

Nebudu předjímat, jaké umístění, nebo kolik bodů chceme uhrát. Budeme se zaměřovat na tréninkový a zápasový proces, na individuální a týmové zlepšování hráčů. Jsem přesvědčený, že pokud se nám to podaří, body přijdou a naše umístění bude co nejlepší. Určitě půjdeme do sezóny s tím, že v každém utkání chceme uspět a vyhrát.


dsc04704.jpg
dsc04778-1.jpg
dsc04825.jpg
dsc04831.jpg
dsc04840.jpg

A tým - další aktuality:

Jílek: Zklamání. Vůbec jsme nenavázali na zápas na BaníkuJílek: Zklamání. Vůbec jsme nenavázali na zápas na Baníku
| 06.08.2022
Jemelka: Měli jsme rozhodnout na začátku, první gól byl z ničehoJemelka: Měli jsme rozhodnout na začátku, první gól byl z ničeho
| 06.08.2022
Derby vyhrála Zbrojovka. Sigma - Brno 0:2Derby vyhrála Zbrojovka. Sigma - Brno 0:2
| 06.08.2022
Sigma hostí v moravském derby Brno. Chceme potvrdit výhru z Ostravy!Sigma hostí v moravském derby Brno. Chceme potvrdit výhru z Ostravy!
| 05.08.2022
Vyjádření klubu k zahájení disciplinárního řízeníVyjádření klubu k zahájení disciplinárního řízení
| 05.08.2022
Hostem v Podcastu SigmaJede byl Radim BreiteHostem v Podcastu SigmaJede byl Radim Breite
| 04.08.2022
Před zápasem s Brnem fanzóna s Uličným a MarošimPřed zápasem s Brnem fanzóna s Uličným a Marošim
| 03.08.2022
Zveme fotbalovou mládež na moravské derby proti Brnu!Zveme fotbalovou mládež na moravské derby proti Brnu!
| 02.08.2022
Mojmír Chytil: Rozhodlo se na začátku druhé půleMojmír Chytil: Rozhodlo se na začátku druhé půle
| 30.07.2022
Jsme ve velké euforii, vše nám dnes vyšlo, řekl Jílek po BaníkuJsme ve velké euforii, vše nám dnes vyšlo, řekl Jílek po Baníku
| 30.07.2022

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná