Tipsport.cz

Aktuality

Z Opavy pocházím, ale k Olomouci mám větší vztah, řekl masér Elek

Z Opavy pocházím, ale k Olomouci mám větší vztah, řekl masér Elek

22.01.2021 / A tým

Pro jednoho člena týmu bude sobotní s Opavou speciálnější než obvykle. Masér našeho áčka Marek Elek působil před příchodem do Sigmy v Opavě, odkud také pochází. V rozhovoru pro klubový web nám pověděl, jak prožívá naše souboje se slezským soupeřem, a co slibuje týmu za výhru. Rovněž nám popsal, jak proběhlo soustředění na Maltě z pohledu maséra.

Co prožíváš před zápasy s Opavou?

Nervozitu necítím, protože jsem tak trochu v ústraní dění. Ale musím přiznat, že první dva zápasy proti Opavě, které jsem tady v Olomouci zažil, byly pro mě více emotivní. V Sigmě už pracuji delší čas než v Opavě, takže jsem si k ní vytvořil větší vztah, přestože jsem Opavě od malička fandil.

Jsou v opavském klubu stále lidé, se kterými jsi pracoval? Jsi s někým z nich v kontaktu?

Hráčů, které jsem zažil, už tam moc není. Jde asi o 4 kluky. Teď se ještě vrátil Tomáš Smola. Jinak jsem v kontaktu s Lumírem Sedláčkem, sekretářem klubu a vedoucím mužstva. Znám se s ním dlouhou dobu, je to pro mě blízký člověk. Zatím jsme se tolik ani nehecovali, spíše jsme si jen popovídali. Oni ví, že jsou ve složité situaci.

Souboje s Opavou bývají vcelku vyhrocené. Čím to je?

Je to dáno opavskou mentalitou. Jsou to bojovníci, rádi to hecují a celkově to pak dotváří fanoušci. Neřekl bych, že je to nějakou rivalitou mezi Sigmou a Opavou. Každému se v Opavě hraje špatně.

Prý obvykle slibuješ kabině za výhru nad Opavou guláš?

Ve všech případech, když jsem vyhlásil guláš za výhru, jsme Opavu neporazili. Proto jsem to musel změnit. Zafungovaly párky, to jsme pak vyhráli. (směje se) Guláš je zakletý. Nechám si ho až na narozeniny.

Vypadá to, že jsi pověrčivý?

Ano, to jsem!

Pojďme k tvé práci maséra. Jsi více vytížený v zimě nebo v létě?

Každé období má svá specifika. V létě musíme dbát mnohem více na pitný režim týmu, taháme litry a litry vody, je potřeba nachystat také ochlazovací kbelíky. V zimě je pro nás maséry náročnější příprava před tréninkem, je daleko intenzivnější, protože počasí je stvořené pro svalová zranění. Před tréninkem přichází třeba 10 hráčů na prohřátí svalů nebo tejpování.

Kdo z hráčů takhle za tebou chodí nejčastěji?

V tomhle je poctivý třeba Pablito. (Pozn. Pablo González)

Masérna je zároveň i taková společenská místnost, co?

Patří to k tomu. Takhle to funguje všude. Kluci přijdou vždy před tréninkem, posedí, pokecají. Fungujeme jako taková spojka mezi hráči a realizačním týmem.

Nedávno jsme byli na týdenním turnaji na Maltě. Co jsem viděl, prakticky jste se nezastavili, začali jste ráno, skončili pozdě večer…

Z mého pohledu, jakmile se soustředění rozjede, už je to v pohodě. Nejhorší je chystání věcí před odjezdem. De facto zabalíme celou masérnu, nesmíš nic zapomenout a musí být všeho dostatek. Někdy to pro jistotu předimenzujeme. Vezeme třeba víc tejpů a emulzí, než využijeme. Z toho jsem vždycky tak trošku nervózní. Je skvělé, že se realizák rozšířil o kustoda Peťu Spurného. Postará se o oblečení hráčů a vše ostatní. Tím masérům tato starost odpadla a máme s Kamčou Skopalem více času na hráče.

Jak dál obvykle probíhá soustředění?

Na hotelech máme skvělý servis. Máme vše, co potřebujeme. Fungujeme tam stejně jako na stadionu. Z jednoho pokoje uděláme masérnu, z druhého sklad s věcmi. Bývá to o něco náročnější než normálně, protože se na soustředěních trénuje dvakrát denně. Proto kluci chodí na masáže a procedury častěji.

Co konkrétně z vybavení jste vezli na Maltu?

Záleží na domluvě s hotelem, co vše jsou schopni nám nachystat. Tentokrát jsme museli vést i masážní lehátka. Klasicky vezeme všechny tréninkové pomůcky, emulze, tejpy, kineziotejpy, léky nebo vybavení, které využívá fyzioterapeut.

Jakmile je tedy tým ubytovaný a soustředění je v běhu, v ten moment masérům padá kámen ze srdce.

Přesně tak. Kompletní materiál máme rozdělený do velkých beden. V jedné máme třeba léky a výživové doplňky. Máme to roztříděné podle kategorií.

Dokážeš odhadnout kolik kilogramů materiálu jsme na Maltu dovezli?

Vezli jsme 11 beden po 32 kilech. Plus mínus 300 kilo materiálu.

V Olomouci už žiješ nějaký ten pátek. Jak se ti tady líbí?

Olomouc se mi líbí moc. Celý život jsem předtím žil na vesnici. Říkal jsem si, že bude pro mě složité jít do města, ale Olomouc je naprosto krásné město. Je tady vše, co člověk potřebuje, zvykl jsem si tady. Pořád beru Opavu jako svůj domov, ale když půjde všechno podle plánu, chtěl bych nadále žít v Olomouci.

Jak masér prožívá zápasové emoce a období, kdy se daří, nebo nedaří?

Jako každý jiný člen týmu. Snažím se být pozitivní za každé situace. Je to součást práce maséra u fotbalového týmu.

Na závěr nám prozraď tvůj největší zážitek z působení v Olomouci?

Hned na začátku jsem zažil zápasy předkol Evropské ligy v Kazachstánu a Seville. Tohle jsou určitě největší zážitky.


dsc-0058.jpg
060-sigma-boleslav.jpg
dsc02106.jpg

A tým - další aktuality:

Sigmáky na Maltě přivítalo sluníčko. V pondělí budou dva tréninkySigmáky na Maltě přivítalo sluníčko. V pondělí budou dva tréninky
| 16.01.2022
Sigma cestuje na Tipsport Malta CupSigma cestuje na Tipsport Malta Cup
| 16.01.2022
Přísná penalta rozhodla. Sigma podlehla Trenčínu 0:1Přísná penalta rozhodla. Sigma podlehla Trenčínu 0:1
| 14.01.2022
Sigmu v Tipsport lize čeká v pátek výjezd do TrenčínaSigmu v Tipsport lize čeká v pátek výjezd do Trenčína
| 13.01.2022
Mladý kapitán Uriča: Po výhře půjdeme do dalšího zápasu s dobrým pocitemMladý kapitán Uriča: Po výhře půjdeme do dalšího zápasu s dobrým pocitem
| 13.01.2022
Na úvod přípravy výhra. Sigma zdolala Vyškov 4:2Na úvod přípravy výhra. Sigma zdolala Vyškov 4:2
| 12.01.2022
Sigma ve středu startuje Tipsport ligu proti VyškovuSigma ve středu startuje Tipsport ligu proti Vyškovu
| 11.01.2022
Daněk: Jsem rád, že jsem se mezi tři nejlepší dostal. Konkurence je velkáDaněk: Jsem rád, že jsem se mezi tři nejlepší dostal. Konkurence je velká
| 10.01.2022
Ocenění dorostenci: Daněk bral bronz, Mokrovics stříbroOcenění dorostenci: Daněk bral bronz, Mokrovics stříbro
| 09.01.2022
Daněk a Mokrovics v nominaci na nejlepší dorostence rokuDaněk a Mokrovics v nominaci na nejlepší dorostence roku
| 07.01.2022OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná