Tipsport.cz

Aktuality

Vaněček: Věřím v povedenou sezónu

Vaněček: Věřím v povedenou sezónu

27.08.2021 / A tým

Útočník David Vaněček se po angažmá ve Skotsku a Maďarsku vrátil zpět do Česka. Jako další adresu si vybral Sigmu Olomouc. Z olomouckého prostředí je nadšený po fotbalové i životní stránce. Třicetiletý kanonýr věří v povedenou sezónu. Její úvod Hanáci nerozehráli špatně. V minulém kole vyhráli ve Zlíně 4:1. K jasnému vítězství přispěl jednou brankou právě David Vaněček. Ten nám povykládal nejen o dojmech z nového působiště, ale ohlédl se také za angažmá v Puskás Akadémia, kde stále hraje náš dobrý známý Jakub Plšek.

Po tvém příchodu do Sigmy jsme dělali krátký rozhovor, nadšeně jsi mluvil o Andrově stadionu i Olomouci. Teď už jsi zde delší čas. Utvrdil ses v tom?

Rozhodně. Čím déle tady jsem, tím více se mi tady líbí. Moje rodina je zde taky velmi spokojená. Nikdy předtím jsme v Olomouci nebyli. Měli jsme zafixováno, že naším nejoblíbenější městem je Praha, kde máme dům a rodinu. Jakmile jsme sem přijeli, zamilovali jsme si to tady. Olomouc postupně poznáváme. Je to nádherné město. Všechno, co potřebujeme, máme na dosah, všechno je kousek. Když chceme v Praze někam zajet, natáhne se to minimálně na půl hodiny, tady nám stačí 10 minut. Od firmy Romana Hubníka jsem si koupil elektrokoloběžku, takže po Olomouci cestuji i tímto způsobem.

Cesta do práce přes naše krásné parky je příjemná záležitost, souhlasíš?

Přesně tak. Jako rodina si hodně zakládáme na přírodě. Když jsme byli v Maďarsku, trávili jsme veškerý volný čas v přírodě. Platí to i tady v Olomouci. Navštívili jsme už tři farmy v okolí. Podívali jsme se s dětmi na zvířata, nakoupili jsme si lokální potraviny. Tenhle život se nám moc líbí.

Kolik máš dětí?

Mám sedmiletého syna a dvouapůlletou holčičku a za 4 měsíce by měla přijít na svět další holčička.

To je skvělé. Gratuluji. Brzy začnou školní povinnosti.

Syn jde do druhé třídy a malinká šla dokonce do školky, ale druhý den se jí tam už nechtělo. (směje se) Možná je na to ještě moc malá.

Povedeš syna k fotbalu? Mládežnické kategorie máme vyhlášené.

(směje se) Uvidíme, měl začít hrát v době koronaviru, ale tehdy bylo bohužel vše zrušené. Nemohl nic moc dělat, ale naštěstí začal lítat venku.

Máš za sebou první letní přípravu s novým týmem. Jaká byla?

Letní příprava byla pro mě hodně náročná. Troufnu si říct, že takovou jsem ještě nikdy nezažil, což teď kvituji. Cítím se totiž lépe než po přípravách, které jsem v minulosti absolvoval.

Čím se lišila od předchozích příprav?

Z mého pohledu je velký rozdíl mezi běháním bez balonu a nabíráním kondice s míčem. Neříkám, že i běhání bez balonu není někdy potřeba. Trenér se ale snažil dostat všechno do hry. Kondici jsme získávali s balonem, proto mi tréninky přišly náročnější.

Během léta proběhlo EURO. Na turnaji se výborně prezentovala maďarská reprezentace. Některé zápasy se dokonce hrály na stadionu v Budapešti. Co stojí za vzestupem maďarského fotbalu?

V první řadě je rozhodující, že ve fotbale mají hodně peněz. Je obrovský rozdíl v tom, kolik peněz vláda dává do fotbalu u nás a u nich. Spousta týmů nepotřebuje ani sponzory, v podstatě je dotuje jen vláda. Ekonomická síla jde vidět na týmech, které hrají jak první, tak druhou ligu. Jsou tam všude nové stadiony a akademie, o nichž si v Česku můžeme nechat jenom zdát. Potom to jde všechno ruku v ruce. Pokud máte finance, můžete vytvořit zázemí. Nejtalentovanější hráči se stahují do klubů jako Puskás nebo Ferencváros, protože mají vynikající základny. V Puskási mají například obrovskou posilovnu, kde mohlo být 5 týmů zároveň a stejně by si tam nepřekážely. Od U12 měl každý tým své vlastní hřiště, z toho 5 tréninkových hřišť bylo vyhřívaných. Když hráči vyrůstají v takových podmínkách, musí to být znát.

Zázemí Puskáse tedy vnímáš na úrovni nejlepších klubů ze západní Evropy? Co konkrétně tě ještě zaujalo?

Mohli bychom tady být do večera, kdybych měl vyjmenovat, co vše mě tam zaujalo. Předtím jsem byl ve Skotsku, kde bylo z mého pohledu výborné zázemí. Ale v Puskási jsem poznal zázemí, které je v top klubech. Nedovedu si představit, že by někde mohlo být ještě něco víc. V tréninkovém centru je 10 hřišť, z toho 5 vyhřívaných. V posilovně jsem narazil na spoustu strojů, které jsem v životě neviděl. Přímo v posilovně se nachází stometrová dráha, jenž je opatřena lasery na stranách. Tím pádem se tam nemusí nosit externí měřící zařízení, když probíhají testy. Je tam boxerský ring nebo přístroje pro hráče po zranění. Například přístroj vybavený běžeckým pásem a vakuovým obalem, v nímž je hráč po pás. Ten, kdo přístroj obsluhuje, ti je schopen regulovat váhu, což znamená, že po zranění můžeš běžet třeba jen s 20 % své váhy. Když jsme dělali předsezónní testy, všechno jsme prováděli v posilovně, protože stroje, které jsou v Česku na univerzitách, oni mají přímo v klubu. V Puskási mají dokonce malou nemocnici, kde jsou vám schopni udělat zátěžové testy nebo vyšetření srdce.

Po 4 odehraných zápasech máme 7 bodů. Jak jsi zatím spokojený s úvodem sezóny?

Už před sezónou jsem z toho měl velice dobrý pocit. Vypadáme fotbalově a zároveň máme dobrou kondici. Musíme ale zůstat nohama na zemi. Vždycky to může být lepší. Cítíme, že ne ve všech zápasech jsme předvedli výkony, které bychom chtěli předvádět. Bodově to není špatné. Musíme jít zápas od zápasu. U nás je zajímavé, že ve 4 zápasech padlo přes 20 gólů. Dopředu jsme spokojení, dozadu bychom chtěli méně gólů. Takhle bychom měli utkání vyhrávat. Máme šanci dostat se v tabulce vysoko. Je potřeba ale zůstat pokorní.

Věříš, že cesta, po níž s trenéry jdeme, nás může dovést k úspěšné sezóně?

Kdybych nevěřil, že s tímto týmem existuje možnost zahrát si jednou poháry, nešel bych sem. Věřím, že můžeme hrát v tabulce nahoře. Sice jsme 12 gólů dali, ale musíme se kriticky podívat na 9 inkasovaných branek.

Proti Zlínu jsi vstřelil první soutěžní branku v olomouckém dresu. Jaký to byl pocit?

Pro útočníka je vždy důležité, kdy se mu podaří vstřelit první gól. V prvním zápase jsem měl asistenci, ve druhém mi neuznali gól kvůli nepatrnému ofsajdu a proti Budějovicím mi obránce vykopl gól z čáry. Věděl jsem, že je to jen otázka času, protože v předchozích zápasech jsem dostával do šancí. Teď jsem to zlomil a věřím, že to tam bude padat.

Naším dalším soupeřem je Jablonec. Co říkáš na jejich dosavadní výkony v lize i předkolech evropských pohárů?

Když pominu Spartu, Slavii a Plzeň, Jablonec je jeden z nejtěžších soupeřů. Myslím si, že Jablonec a Mladá Boleslav budou hodně silní. I když ligový začátek Jablonce tomu moc nenapovídá, budou hrát nahoře. Horší začátek zapříčinily zápasy evropských pohárů. Ať si o tom každý myslí, co chce, pokud hrajete o postup do základní skupiny evropského poháru, máte to v hlavě a liga jde trošku na boční kolej. Sledoval jsem je proti Celticu. Přestože výrazně prohráli oba zápasy, byla tam spousta dobrých individuálních výkonů. Proti Žilině předvedli velmi kvalitní výkon. Nemyslím si, že by v lize hráli vyloženě špatně. Určitě si uvědomují, že se musí výsledkově chytit i v lize, aby měli šanci zabojovat o příčky zaručující účast v Evropě.
A tým - další aktuality:

Informace pro fanoušky k utkání se SlaviíInformace pro fanoušky k utkání se Slavií
| 29.11.2021
Růsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnoutRůsek: Do dalších zápasů se máme od čeho odpíchnout
| 27.11.2021
Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek Věřil jsem, že dnes vyhrajeme, řekl Jílek
| 27.11.2021
Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1Sigma v Ďolíčku excelovala. Pardubice porazila vysoko 5:1
| 27.11.2021
Na stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnostiNa stadiony pouze s 1000 diváků. Zpřísněno dokládání bezinfekčnosti
| 26.11.2021
16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi16. kolo: Sigma bude hrát s Pardubicemi
| 26.11.2021
Sigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL CupuSigma zdolala Dynamo na penalty a postoupila do čtvrtfinále MOL Cupu
| 23.11.2021
MOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých BudějovicíchMOL Cup: Sigmu čeká zápas v Českých Budějovicích
| 22.11.2021
Jílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodůJílek: Absence hráčů nebyl důvod ztráty bodů
| 20.11.2021
Vepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrátVepřek: Bohužel jsme za stavu 2:0 přestali hrát
| 20.11.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná