Tipsport.cz

Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1

28.02.2021 / A tým

Fotbalisté SK Sigma Olomouc druhé moravské derby v řadě nezvládli. Fastavu Zlín podlehli 0:1. Jedinou branku zápasu vstřelil ve 23. minutě Roman Potočný, který proměnil pokutový kop.

Do základní sestavy Sigmy se vrátil David Houska, který nehrál od utkání v Mladé Boleslavi, kde jej surovým zákrokem fauloval Matějovský. Naopak trenér Radoslav Látal nemohl počítat s Dominikem Radičem a Jáchymem Šípem. Oba jsou stále v rekonvalescenci po zranění. Poprvé v ligovém utkání za Sigmu se pak v základu objevil Jaroslav Mihalík.

První poločas byl ze strany Sigmy slabší. Jednu z mála šancí si svěřenci Radoslava Látala připravili ve 13. minutě, kdy z pravé strany centroval Martin Sladký, míč propadl až k Vepřekovi, který mohl pálit z první, ale promáchl. Na druhé straně o pár chvil později zahrozil Potočný, ale Mandous proti němu včas vyběhl a jeho střelu vyrazil. Následná dorážka Janetzkého šla mimo.

Ve 21. minutě se pak Hanáci dožadovali penalty poté, co jeden z hostujících hráčů zasáhl míč rukou, sudí Hrubeš ale s pomocí videa na penaltu neukázal. Ta se kopala o dvě minuty později na druhé straně. Pokutový kop proměnil Roman Potočný a ševci v Olomouci vedli 1:0.

Hosté byli po zbytek poločasu aktivnější a nebezpečnější. Střelu Dramého z 26. minuty musel Aleš Mandous vytáhnout na roh. První střelu na bránu Dostála vyprodukovali Hanáci až ve 41. minutě. Po jednom z centrů si míč ve vzduchu našel Vít Beneš, ale jeho hlavička Dostála příliš nevystrašila. Do kabin tak šli spokojenější hostující ševci.

Po změně stran již byli aktivnější Hanáci. Již ve 47. minutě vystrašil Dostála pokus Jaroslava Mihalíka, jehož střelu musel zlínský gólman vyrazit na roh. Méně nebezpečná byla o minutu později střela Mojmíra Chytila, která mezi tři tyče vůbec nevedla. V 56. minutě byl v šanci opět Mihalík, ale hostující obránci jej vytlačili do velkého úhlu a jeho střelu Dostál opět vyrazil.

VAR byl v akci znovu v 58. minutě, kdy se Hanáci dožadovali gólu po hlavičce Hubníka. Rozhodčí Hrubeš ale ani po poradě s videem gól neuznal. Radoslav Látal v 59. minutě oživil hru hned trojím střídáním, kdy do zápasu poslal Martina Hálu, Kryštofa Daňka a Tomáše Zahradníčka. Sigma byla i po zbytek poločasu o něco aktivnější, častěji na míči, ale přes pevnou a neprostupnou obranu ševců se nemohla prosadit. Hosté naopak s blížícím se závěrem stále častěji hrozili z brejků. Jeden z nich vedl v 73. minutě Potočný, ale jeho slabou střelu Mandous zlikvidoval.

V 87. minutě zahrozil po rohovém kopu Jawo a Mandous dalším skvělým zákrokem ještě držel naděje sigmáků na bodový zisk. S výjimkou nepřesné střely Davida Housky z 89. minuty si žádnou šanci nepřipravili. Ve 4. minutě nastavení se pak znovu ve výborném světle předvedl Aleš Mandous, když Čanturišviliho střelu vytáhl na roh.

Hanáci tak poprvé v letošní sezóně prohráli s některým z moravských rivalů. Zlínu podlehli 0:1. Příští sobotu se Sigma představí na hřišti Viktorie Plzeň.

Hodnocení trenéra Látala: „Po dnešním nezvládnutém zápase u nás převládá zklamání. Dnes jsme trošku promíchali sestavu, udělali jsme několik změn a vsadili jsme na zkušenost. Věděli jsme, že pro nás bude těžké dostat se do útočné fáze, protože Zlín má obranu dobře propracovanou. Bylo to dnes o první chybě, kterou jsme bohužel udělali my – faulovali jsme ve vápně a gól jsme pak dostali z pokutového kopu. Ve druhém poločase jsme se snažili hru oživit, přešli jsme na klasické tři obránce a dva útočníky. Ale těžko jsme si vytvářeli šance, až na jednu hlavičku Romana Hubníka, který trefil tyčku. Naše hra byla kostrbatá. Hlavním problémem bylo, že jsme prohrávali spoustu osobních soubojů ve středu hřiště. Střed jsme neměli pod kontrolou. Jsme zklamaní, chtěli jsme vyhrát, ale bohužel se nám to nepodařilo.“

Hodnocení trenéra Páníka: „Sigma dnes hrála kombinačně, pořád se snažila o postupný útok a dlouhé balóny zahrávala až v krajních případech. Ale naše obrana se s tím vyrovnala. Byli jsme výborní v soubojích a ve druhých míčích. Pokud se tohle soupeři ještě někde podařilo, dokázali jsme to vyblokovat. Byl to obrovský týmový výkon a ten nás dovedl do konce až ke třem bodům.“

SK Sigma Olomouc – FC Fastav Zlín  0:1 (0:1)

Branka: 23. Potočný (pen.)

Rozhodčí: Karel Hrubeš – Zdeněk Dobrovolný, Jan Váňa.

ŽK: Greššák.

Sigma Olomouc: Mandous - Mandous – Sladký, R. Hubník, Beneš, Vepřek (60. Hála) – P. González (84. Breite), Greššák (60. Zahradníček), Houska – Chytil, Nešpor, Mihalík (59. Daněk). Trenér: Radoslav Látal.

Fastav Zlín: Dostál – Simerský, P. Buchta, Procházka, Fantiš (88. Cedidla) – Hlinka, Conde, Janetzký (62. Jiráček) – Dramé (88. Čanturišvili), Poznar  (33. Jawo), Potočný. Trenér: Bohumil Páník.

Sestřih

Houska: Napálil jsem to plackou a spadlo to tam. Za gól jsem rádHouska: Napálil jsem to plackou a spadlo to tam. Za gól jsem rád
| 10.04.2021
Sigma porazila Příbram 2:0. Výhru pečetil HouskaSigma porazila Příbram 2:0. Výhru pečetil Houska
26. kolo: Sigma cestuje do Příbrami26. kolo: Sigma cestuje do Příbrami
| 09.04.2021
Gól Sigmy proti Pardubicím měl platit, uvedla Komise rozhodčích FAČRGól Sigmy proti Pardubicím měl platit, uvedla Komise rozhodčích FAČR
| 08.04.2021
Ligový debutant Šíp: Jsem šťastný, ale mám ještě co dohánětLigový debutant Šíp: Jsem šťastný, ale mám ještě co dohánět
| 07.04.2021
Zmrzlý po Slovácku: Zajímavý zápas, šance musíme proměňovatZmrzlý po Slovácku: Zajímavý zápas, šance musíme proměňovat
| 06.04.2021
Brankáři s pomocí tyčí udrželi střelce na uzdě. Sigma – Slovácko 0:0Brankáři s pomocí tyčí udrželi střelce na uzdě. Sigma – Slovácko 0:0
Sigmu čeká úterní dohrávka 23. kola se SlováckemSigmu čeká úterní dohrávka 23. kola se Slováckem
| 05.04.2021
Breite podpořil Mandouse po nešťastném odkopu: Šel mi pomoctBreite podpořil Mandouse po nešťastném odkopu: Šel mi pomoct
| 04.04.2021
Musíme zlepšit pohyb a vyhrávat souboje, řekl po prohře LátalMusíme zlepšit pohyb a vyhrávat souboje, řekl po prohře Látal