Tipsport.cz

Aktuality

Pomáhejme společně! Poznejte příběh Terezky Vepřkové

Pomáhejme společně! Poznejte příběh Terezky Vepřkové

31.08.2021 / Ostatní

V sobotu 4. září se na Andrově stadionu po delší době spojíme pro dobrou věc. V rámci projektu „Pomáhejme společně“. Výtěžek z akce poputuje na konto pěti dětí, které statečně bojují s nejrůznějšími zdravotními komplikacemi. Dnes vám představíme příběh Terezky Vepřkové.

Vstupenky na utkání Real Top Praha vs. Děti dětem jsou k dispozici v síti Ticketportal již nyní, stačí kliknout na tento odkaz. Vstupenky jsou k dostání za symbolickou cenu 100 Kč a je možné je koupit na Tribunu Západ a Tribunu Karla Brücknera. Vstupné na Tribunu Jih do sektorů X a Y je pak stanoveno na 500 Kč. Tato tribuna bude uzavřená, ale virtuální vstupenky budou sloužit jako dobrovolný příspěvek pro všechny, kdo by Lucince, Tomíkovi, Terezce, Natálce a Mikulášovi chtěli věnovat větší částku.

Příběh Terezky Vepřkové

Terezka Vepřková z Kolšova (okr. Šumperk) se narodila v roce 2004. Pomoc od Vás je zapotřebí hlavně na úhradu cvičení v rehabilitačním centru ARCADA Ostrava.

Příchod na svět Terezky byl velmi dramatický. I když těhotenství maminky Zdeňky probíhalo bez komplikací, porod již nikoliv. Pupeční šnůru měla několikrát omotanou kolem krku, což vedlo k jejímu přidušení a následně k hypoxickému poškození mozku. Terezka tak má centrální mozkovou atrofii s těžkou psychomotorickou retardací.

Od narození Terezka cvičí, jak pomocí Vojtovy metody, tak i Bobatha, maminka provádí bazální stimulaci. Učí ji jíst, pít, jakkoliv ji začlenit do běžného života. Terezka navštěvuje speciální školu v Mohelnici. Díky celodenní snaze a cvičení Terezka dokázala už spoustu věcí. Drží hlavičku sama, sedí s oporou a začíná pracovat s rukama (úchop hraček, snaží se sama napít), dokáže se přetočit. Nemluví, pokouší se o komunikaci pomocí obrázků, na které se snaží ukazovat, ale vzhledem k motorickým problémům je to obtížné.

Situace Terezky je o to složitější, že je na výchovu a péči maminka sama. Jelikož Terezka vyžaduje celodenní péči, není možné, aby maminka Zdeňka docházela do zaměstnání a tím pádem žije pouze ze sociálních dávek. Je však ale velká bojovnice a hledá nové a nové možnosti, které by vedly ke zlepšení Terezčina zdravotního stavu. Jednou z nich je rehabilitační centrum ARCADA Ostrava, kde se cvičí ve speciálním oblečku, který přispívá nejen ke zlepšení fyzických, ale i mentálních schopností dítěte. Pro Terezku je každý pokrok dopředu moc důležitý. Bohužel tyto terapie nehradí zdravotní pojišťovna.

Děkujeme všem za pomoc!


terezka.jpg

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná