Aktuality

Jílek: Hráči zaslouží absolutorium a obrovský respekt

Jílek: Hráči zaslouží absolutorium a obrovský respekt

09.10.2022 / A tým

Spokojený téměř na maximum byl po duelu s pražskou Slavií trenér Sigmy Václav Jílek. Aby ne. Vítězství nad sešívanými se nerodí každý den. Dva krásné góly Jiřího Slámy a Mojmíra Chytila zařídily překvapivý triumf. „Je mi strašně příjemně. Mužstvo si to dnes naprosto zasloužilo, odpracovalo a šlo si za vítězstvím,“ řekl Jílek na tiskové konferenci.

Jaké je vaše první hodnocení zápasu?

Jsem rád, že tady konečně sedíme po vítězném zápase, je to příjemná změna. O to víc, že je to po vítězství proti našemu nejlepšímu týmu. Hráči zaslouží absolutorium a obrovský respekt, za to, jakým způsobem to odpracovali. Abyste v takovém zápase uspěli, tak musíte míti dávku štěstí a to jsme měli. Slavia měla také své šance a ty byly stoprocentní. Naštěstí pro nás je neproměnila. Splnili jsme plán, který jsme měli. Chyběli nám  v Denisi Ventúrovi a Filipu Zorvanovi kreativní hráči a trochu jsem se bál, abychom měli v tomto směru co nabídnou a abychom byli nebezpeční., protože v předchozích zápasech jsme byli schopní eliminovat Slavii v obranné činnosti, ale nebezpeční jsme nebyli. A to byla zásadní změna a předpoklad toho, že jsme uspěli. Zarputilostí a bojovností se nám dnes podařilo tyto hráče nahradit. Ne všechno bylo ideální, ale z celkového pohledu to bylo zasloužené vítězství vůle a velké energie. A také jednoho nadstandardního individuálního výkonu Mojmíra Chytila. Z mého pohledu měl možná stoprocentní úspěšnost uhraných balonů proti silné stoperské dvojici. Zvládal to výborně a ještě jsme z toho byli nebezpeční. Dal nádherně levou nohou gól.

Jak s Mojmírem na tréninku pracujete?

Je to v první řadě obrovsky kvalitní hráč. Mojmíra pořád vnímám jako hráče, který je na počátku profesionální kariéry, byť už není nejmladší. Víme, jaká byla geneze jeho výkonu v minulých obdobích. Prošel si Pardubicemi, kde ukázal sílu, i v Sigmě už měl období, kdy byl úspěšný a pak se dostal do stavu, kdy zase výkony nedováděl. Excelentní byl hned v prvním zápase na Baníku, ale pak měly jeho výkony zase sestupnou tendenci. Byla to jen otázka mentálního rozpoložení. To byl náš největší problém. Kvalita uhrávání míčů nebyla taková od obou útočníků, Tonda Růsek totiž v tom napojení má pro Mojmíra obrovskou důležitost. A proto jsme nebyli schopní dotáhnout zápasy do vítězného konce. To se v posledních třech zápasech změnilo. Velkou Mojmírovou předností je, že se z toho nepodělá a pracuje na sobě dál. Na tréninku maká na hraně svých možností a začíná se mu to vracet. Je to taky hráč, který poslouchá a vnímá. Nechá si poradit a neuráží se v momentu, kdy mu dáme nějakou výtku. To je jeho velkou devízou.

Jaké jste pro něj měli úkoly?

Plán byl jasný. Nechtěli jsme tolik hrát přes Kačarabu, který je velmi rychlý a má kvalitní čísla v obranné činnosti. Chtěli jsme jít spíš přes Ousoua, který je víc do hry, ale běžecky v absolutní rychlosti není tak silný. Mojmír s ním uhrával velké množství soubojů a byl to pak schopný dohrát do konce, takže myslím, že se nám to podařilo.

Nepřekvapil vás jeho gól levou nohou?

Překvapil. Víte, jak to je. Někdy se to prostě povede, určitě nemá tak dobrou levačku jako Jirka Sláma. U něj mě to nepřekvapilo, protože ten má kopací techniku vynikající. Jak mu ten míč skočil, tak mě nepřekvapilo. Že byl schopný trefit to za tyč, i když i k tomu potřebujete trochu štěstí. U Mojmíra trochu ano. Bylo to v plné rychlosti, terén nebyl už optimální. Do zápasu to ale zapadlo. Tyto drobnosti šly dnes s námi, na rozdíl třeba od zápasů s Libercem nebo Plzní, kdy jsme v klíčových situacích měli trochu smůly. Důležité ale bylo, že si za vítězstvím šli všichni hráči.

Ukazuje to, že je teď v dobrém rozpoložení?

Jednoznačně. Šel po jednoduchosti, získal metr náskoku a pálil. Možná, kdyby se mu tolik nedařilo, tak by míč nabíral dál a nebyl by tak rozhodný. Byla to i věc, na kterou jsme trochu apelovali. Věděli jsme, že Ondra Kolář nemá za sebou tolik zápasů. Chtěli jsme být v momentě, kdy se dostaneme do střelecké pozice, být účinní.

Jak už jste říkal, dařilo se i Tondovi Růskovi. Cítíte, že máte na ligové parametry nadstandardní útočnou dvojici?

Souhlasím s tím. Není to poprvé, co tady říkám, že Tonda má naši důvěru, ale i obrovský potenciál, který zatím nenaplňuje. Říkám to i jemu. V některých zápasech není dostatečně agilní, není dostatečně v zápase emocionálně i běžecky. Dnes to byl ale diametrální rozdíl. Je vidět, co dělá s motivací hráčů Slavia. Je to najednou jiná mentalita. Najednou se z nás jednoho vedle druhého stanou válečníci. Bohužel ne vždy ten entuziasmus z naší strany v zápasech byl. Je potřeba si to říct. Dnes to ale Tonda s Mojmírem od začátku nakopli a hráli skvěle. Pro nás jako trenérský tým je úkolem, aby tyto výkony opakovali i v dalších zápasech. I když pak tady asi dlouho nebudou.

Co říct k Jiřímu Slámovi, který svůj výkon vyšperkoval krásnou trefou?

Jirka je hráč, který dokáže dobře řešit situace pod tlakem. Vnímá prostor lépe než jiní hráči. Je pak schopný vyřešit situace více fotbalově. Nepanikaří. Nenarve to tam, kde je natočený. Má fotbalové myšlení a teď přidává i zarputilost. Není tak rychlostně vybavený, ale to nám teď tolik nevadilo. I v Mladé Boleslavi byl jedním ze strůjců našeho vyrovnání a celkově kvality hry. Alternace do wingbeka v jeho podání dává smysl. Má kvalitní centr? Kvalitní finální řešení. Je tu prostor i pro jeho útočnou nadstavbu.

Minimálně dva vynikající zákroky předvedl i Jakub Trefil…

Pro Matúše Macíka je to dobrá konkurence. Ale na tom to je postavené, aby nikdo neměl místo pod palcem. Od Kubu jsem stále čekal o trochu víc, byť nikdy neudělal minelu, která by vedla ke gólu. Chtěl bych, aby nám ještě víc pomohl, protože na tréninku z něj vyzařuje obrovský klid. A dnes to ukázal. Měl jsem z něj skvělý pocit. Chytal těžké míče a vypadalo to, jako když vaří polívku. Strašně jednoduše. To nám moc pomohlo. Proto, abyste proti Slavii uspěli, potřebujete, aby zahrál celý tým, ne jen sedm nebo osm hráčů a to se dnes podařilo.

I střídající hráči vám do toho dnes dobře zapadli, souhlasíte?

Ano. Z mého pohledu to měli hrozně těžké do zápasu naskočit. Slavia přikládala pod kotel skvělými hráči. Chytit to tempo bylo hodně složité. I na Jáchymovi Šípovi bylo vidět, že když si dal jednu sedmdesátku, tak funěl jako lokomotiva. Skvěle naskočil do zápasu Pavel Zifčák, byl zodpovědný. Florent Poulolo dnes ukázal i útočné předpoklady. Nevím, jestli si někdo z hráčů dovolil přešlapovačku ve vápně za celou sezonu. Nakonec to je střídající stoper. To ale byla třešnička na dortu. Jeho zásadní přednost byla, stejně jako u ostatních, že hráči do toho naskočili a pomohli nám. Měli jsme totiž problémy Vstup do poločasu nebyl dobrý, přišel tam rychlý Sor a hráli to hodně za nás, rychle otáčela hru. Přešli jsme tam i na čtyřku v řadě, což trochu pomohlo, i když jsme bylo zatlačení. Pořád jsme ale byli schopní hrát aktivně. Byla tam taky velká míra obětavosti, což nám chybělo v předchozích zápasech.

Je reálné udělat z Ondřeje Zmrzlého druhého Václava Jemelku?

Dobrá otázka. V tuto chvíli Ondra není hráč do pozice levonohého stopera ve čtyřčlenné řadě. Tam by to asi nebylo ono, soubojové statistiky nemá tak vysoké. Bavili jsme se o tom spolu. On se samozřejmě daleko víc cítí jako útočně laděný ofenzivní hráč, který může prodat svůj kondiční parametr a v této pozici to tolik neuplatní. Myslím si ale, že je to velmi dobrý typ to tříčlenné obrany na levou stranu. Má kvalitní rozehrávku, pro mě je naprosto zásadní jeho levá noha, je navíc dostatečně rychlý a do soubojů se tam tolik nedostává. Díky běžecké kvalitě je schopný křižovat třeba Víťu Beneše.

Jak to vypadá s Lukášem Greššákem?

Naštěstí by se to prvotní vyšetření zřejmě nemělo týkat kolene, vypadá to na svalové zranění. Na druhou stranu je to další středový hráč, který je mimo. Sezona už tak dlouhá nebude. Uvidíme, jaká bude vyhlídka po vyšetření zítra.

Jak to vypadá s dalšími zraněnými Filipem Zorvanem a Denisem Ventúrou?

Filip Zorvan měl velkou smůlu. V reprezentační pauze už byl připravený do plného tréninku, ale natáhl si břišní sval. Možná trochu z přemíry snahy, kdy chtěl ukázat, že už je zase zpátky. Pomaličku se vrací a chystáme si ho na další týden. Ne asi na zápas s Bohemians, ale na ten další, kdy budeme hrát pohár v Zápech a potom se Zlínem. Minimálně na Zlín bychom byli rádi, aby byl připravený, protože je to hráč, který nám pomůže.

A Denis Ventúra?

U Denise nejsem asi schopen odhadnout dobu léčby. V Boleslavi si udělal středně velký výron v kotníku. Je tam i poranění vazů. Teď je o berlích. Pokud by chyběl 14 dnů, tak by to bylo ještě super. Pak ale musíme přidat takových 14 dnů rekonvalescenčního režimu a víme, že za další týden končí sezona. Pokud by stihl jeden dva zápasy v závěru podzimní sezony, tak asi budeme rádi.

Po porážkách se Spartou a Plzní jste porazili třetí tým z Top trojky. Může vás to nakopnout?

Myslím, že musíme upřímně říct, že jsme to tady fanouškům dlužili. Dodneška mám jako velký průšvih utkání s Brnem. To jsou body, které nám chyběly. Slovácko patří k nejkvalitnějším týmům v lize. Stejně tak Plzeň. Utkání s Libercem jsme odehráli skvěle, ale měli jsme trochu smůly. Dnes jsme to Brno trochu vrátili. Už před sezonou jsem z týmu cítil dobrou energii, která se potvrdila hned v prvním kole. Možná jsme ale hlavy měli malinko výš, než bylo potřeba. Pak jsme dostali pár facek, ale dnes z mužstva cítím, že jdeme postupně nahoru. Víte ale, jak to je. Je to jedno utkání. Už je to historie. Musíme se dívat dopředu a od zítřka už zase budeme žít Bohemkou, která hraje výborně. Pak nás čekají závěrečné zápasy se soupeři, kde budeme třeba i v roli favorita a budeme to muset potvrzovat. Až teprve ty zápasy ale ukáží, jak na tom v pauze budeme.


jilek-1.jpg
jilek-2.jpg
jilek-3.jpg
jilek-4.jpg
jilek-radost-1.jpg
jilek-radost.jpg
jilek-rozhovor-predzapas.jpg
sanak-jilek.jpg

A tým - další aktuality:

Sigma odstartuje ligové jaro atraktivním duelem proti SpartěSigma odstartuje ligové jaro atraktivním duelem proti Spartě
| 27.01.2023
Chceme uspět a zahřát fanoušky vítězstvím, řekl Chytil před Spartou Chceme uspět a zahřát fanoušky vítězstvím, řekl Chytil před Spartou
| 26.01.2023
Shrnutí zimní přípravy: Tipsport liga i soustředění v AntalyiShrnutí zimní přípravy: Tipsport liga i soustředění v Antalyi
| 26.01.2023
Minář: Mojmír Chytil je stále hráčem Sigmy a připravuje se na jaroMinář: Mojmír Chytil je stále hráčem Sigmy a připravuje se na jaro
| 25.01.2023
Na zápas se Spartou otevíráme severní tribunu. Bude i fanzónaNa zápas se Spartou otevíráme severní tribunu. Bude i fanzóna
| 24.01.2023
Hráči dobře zareagovali na nepříznivý stav, řekl Jílek po KisvárděHráči dobře zareagovali na nepříznivý stav, řekl Jílek po Kisvárdě
| 20.01.2023
Vraštil: Máme za sebou kvalitní prověrku. Na Spartu se nachystámeVraštil: Máme za sebou kvalitní prověrku. Na Spartu se nachystáme
| 20.01.2023
Remíza v generálce na ligu. Sigma - Kisvárda 2:2Remíza v generálce na ligu. Sigma - Kisvárda 2:2
| 20.01.2023
Sigma se rozloučila s tréninkovým centrem. V pátek hraje s KisvárdouSigma se rozloučila s tréninkovým centrem. V pátek hraje s Kisvárdou
| 19.01.2023
Za rok jsem udělal velký posun v kariéře, ohlíží se zpět Jakub TrefilZa rok jsem udělal velký posun v kariéře, ohlíží se zpět Jakub Trefil
| 19.01.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná