Aktuality

Předseda dozorčí rady Martin Major: Město chce finančně stabilní Sigmu

Předseda dozorčí rady Martin Major: Město chce finančně stabilní Sigmu

22.09.2022 / Ostatní

Úvodní část fotbalové sezony 2022/23 je minulostí. V reprezentační přestávce hodnotí první polovinu podzimu předseda dozorčí rady SK Sigma Olomouc, a. s. Martin Major a předseda představenstva Sigmy Petr Konečný. Oba muži v klíčových pozicích vedení Sigmy se vyjádřili jak k výsledkům na trávníku, tak například k provedeným transferům během letního přestupového termínu, nebo k hledání nového majitele.

Aktuálně běží reprezentační ligová přestávka, což je obvykle vhodná doba pro určitou rekapitulaci. Jak hodnotíte začátek sezony?

Martin Major: Po velmi příznivém vstupu z prvního zápasu na Baníku, který v nás vzbudil velké naděje, už další zápasy bohužel tolik radosti nepřinesly. Ale je to sport a nikdy nekončící úsilí…. Chci věřit, že se začínáme zvedat a výkon bude narůstat.

Petr Konečný: K tomu mohu jen dodat, že jsme opakovaně probírali v rámci orgánů společnosti i spolku naše sportovní možnosti a důvody nezvládnutí některých zápasů se sportovním ředitelem i trenérem. Zároveň mohu jen potvrdit, že i po těchto jednáních mají důvěru, že to zvládnou. Samozřejmě vnímáme vlnu kritiky na straně jedné, ale na straně druhé jsme si vědomi určitých limitů nejen po sportovní stránce, ale i po stránce ekonomické a společenské.

Kritika v poslední době směřuje například na přestupovou politiku klubu.

Petr Konečný: Ano, je to tak. Ale v podstatě nemáme moc na výběr. Když hráče k přestupu nechceme uvolnit, sílí kritika, že mu kazíme kariéru, že si to zaslouží a podobně. Když naopak přestup umožníme, tak se zase kritizuje oslabení mužstva, nedostatečná náhrada takového výjimečného hráče nebo nesprávně nastavené podmínky… Je to velmi citlivá problematika. Je třeba zvážit i postoj hráče, který má také své představy a přání, často i bez ohledu na uzavřenou smlouvu, když se mu nějaká výjimečná nabídka naskytne. Nechci se zde vyjadřovat k roli hráčských agentů. Obecně ale vyvážit zájmy obou klubů a zájmy hráče nebývá jednoduché, ať již jde o zájmy sportovní či finanční. Navíc často ani nemáme možnost vše podrobně veřejně vyargumentovat a komentovat i vzhledem k určité taktice jednání či závazkům k smluvním partnerům. Pak nám někdy nezbývá než snášet kritiku, aniž bychom mohli reagovat.

Martin Major: Zástupci města v dozorčí radě klubu do sportovní problematiky včetně problematiky přestupů a odchodů hráčů nijak nezasahují, toto je v kompetenci představenstva a potažmo sportovního úseku a trenéra.

Letos dost často zaznívá, že Sigma udělala dva velké přestupy Václava Jemelky (do Plzně) a Kryštofa Daňka (do Sparty) a měla by mít tedy dostatek potřebných finančních prostředků pro posílení mužstva?

Petr Konečný: Ano, může to tak vypadat. Avšak rozpočet Sigmy není jen o odchodech a příchodech hráčů, ale také o nemalých provozních nákladech a celkové finanční stabilitě klubu, která musí být zajištěna, a to i z důvodu licenčního řízení u fotbalové asociace. Zmiňované přestupy samozřejmě napomohly i k udržení finanční stability. Stávající představenstvo hospodaří, pokud možno, s vyrovnaným rozpočtem tak, aby bylo vše pokryto a klub neměl dluhy. Klub musel v uplynulých letech překonat problémy s covidovou krizí, která mimo samotný klub samozřejmě také postihla partnery a omezila jejich možnosti. A jen co skončila covidová krize, začala zase válka na Ukrajině a energetická krize, které obě taktéž postihují nejen Sigmu, ale i možnosti stávajících partnerů i možnosti získávání partnerů do budoucna. Klub aktuálně bohužel nemá takového akcionáře či partnera, který by mohl garantovat, že v případě potřeby poskytne částku na vyrovnání případných závazků nad rámec rozpočtu, případně vyrovná vzniklé dluhy, pokud by něco nevyšlo. Byť bychom o takového mecenáše velmi stáli a jsme nadále připraveni se zájemci jednat.

Martin Major: To mohu za dozorčí radu potvrdit. Akcionářem společnosti je nadále mimo spolku SK Olomouc Sigma MŽ i město Olomouc a také z pozice tohoto akcionáře máme zájem na řádném hospodaření klubu bez nějakých finančních experimentů či investic na dluh. Stejně tak máme zájem na tom, aby část břemene financování Sigmy nesli partneři ze soukromého sektoru. V minulosti došlo k zadlužení klubu, a to zejména investicemi do majetku a nutné infrastruktury, částečně i investicemi do hráčů, ale k tomu bych se nerad vracel. Nebylo jednoduché to dát do pořádku a vrátit se k určité rozpočtové odpovědnosti. Obecně si situace kolem sportu a jeho podpory, a to nejen ve vztahu ke všem aktuálním krizím, vyžaduje nový přístup také na celostátní úrovni. Toho jsem si vědom i jako poslanec. Za úspěch považuji, že se nám podařilo před více než rokem zajistit pro Sigmu jako partnera Tipsport.

Město nemůže více finančně či jinak klubu pomoci?

Martin Major: Rozpočet města umožňuje podporu sportovní infrastruktury a sportu, a to nejen ve vztahu k fotbalu. Vždy ale jen do určité míry, a i o té míře panují mezi zastupiteli i radními nemalé rozpory. Není jednoduché tuto podporu v rámci města prosazovat a zajišťovat, ale považuji to za nezbytné a správné stejně jako moje kolegyně náměstkyně Markéta Záleská. Ve vztahu k Sigmě město převzalo před 5 lety Andrův stadion do svého majetku a snaží se tuto infrastrukturu udržovat nejen provozně, ale i podporou potřebných investic nezbytných pro zachování výjimečné kvality stadionu v rámci celé České republiky. To pak umožňuje i pořádání zápasů české reprezentace, jako byl například loni v listopadu zápas s Kuvajtem či letos připravovaný zápas s Faerskými ostrovy 16. listopadu. Město samozřejmě podporuje také fotbalovou mládež ve spolku. Klub je znám svou kvalitní prací ve výchově hráčů od útlého věku. Město by mělo doplňovat potřebnou podporu na krajské, ale i celostátní úrovni. Její zajištění je úkol do budoucna.

Petr Konečný: S městem jako vlastníkem stadionu průběžně jednáme o potřebách stadionu, které se vyvíjí mimo jiné i ze strany fotbalové asociace a reklamních partnerů směrem k stále větším požadavkům, a to nejen pro udržení nejvyššího stupně licence tzv. Gold. Bez takové licence není možno hrát utkání reprezentace ani různá jiná atraktivní utkání na stadionu v Olomouci. Samozřejmě i pro běžná ligová utkání postupně narůstají požadavky. Aktuálně je nezbytné řešit nemalou investici do osvětlení na stadionu. Trend zvyšování kvality přenosu utkání nejen do televize, ale i dalších médií, zvyšuje požadované parametry, kterým řečeno velmi diplomaticky pomalu stávající osvětlení přestává stačit. Samozřejmě rostou různé požadavky na bezpečnost na stadionu a předcházení některým negativním jevům. V rámci energetické krize řešíme možnosti fotovoltaiky. Čeká nás investice do moderní zápasové tabule. Rostou požadavky na zabezpečení přípravy hráčů včetně využití moderní techniky. Navíc máme aktuálně dvě profesionální mužstva v první a druhé lize. I s těmito různými investicemi je třeba počítat jak v rozpočtu klubu, tak i v rámci rozpočtu města. Bez dlouhodobé podpory města si aktuálně nedovedu představit udržení kvality stadionu a patrně i ligového fotbalu v Olomouci. Musím poznamenat, že Sigmu podporuje i Olomoucký kraj. Co dále potřebujeme zlepšit je podpora opravdových fanoušků a zvýšení návštěvnosti stadionu.

Martin Major: Ano, toto je téma, které trápí i město. I z pohledu města bychom uvítali zlepšení návštěvnosti stadionu a modernější práci s fanoušky všech věkových kategorií. Máme aktuálně dvě ligové soutěže a řadu mládežnických soutěží. Nějaké nové projekty se v tomto směru chystají i s příchodem Jakuba Beneše do představenstva a převzetím marketingového úseku. Stejně tak máme zájem na zlepšení a zkvalitnění komunikace a prezentace. A jsme připraveni na tomto poli spolupracovat. Závěrem bych chtěl popřát hráčům i klubu, aby se začalo dařit a také chci popřát, aby se české reprezentaci, ve které působí i odchovanci Sigmy, podařilo dobře zvládnout sobotní domácí zápas s Portugalskem.
Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná