Aktuality

Trenér U19 Janotka o sedmém místě, posunu hráčů i nových talentech

Trenér U19 Janotka o sedmém místě, posunu hráčů i nových talentech

25.06.2022 / Ostatní

Dorostenecká devatenáctka skončila ve své soutěži letos na sedmém místě. "Z pohledu umístění to byla průměrná sezona. Polepšili jsme si o tři místa proti podzimu, ale není to tak, jak jsme byli zvyklí z posledních let. Na druhou stranu jsme měli hodně kluků posunutých do vyšších kategorií, což je pro náš klub priorita," řekl trenér Tomáš Janotka. 

Jak hodnotíte výsledné sedmé místo v tabulce celostátní dorostenecké ligy?

Sedmé místo hodnotíme jako průměrnou sezonu. Nemůžeme říct, že bychom byli spokojení, byť jsme si oproti podzimu polepšili o tři místa. Je to jiné postavení v tabulce, než na jaké jsme byli zvyklí za poslední roky, kdy jsme se pohybovali okolo třetího místa. Neplácáme se po zádech, ale na druhou stranu se na to díváme i v širším kontextu celého klubu.

Máte na mysli to, že spousta hráčů byla posunutá do mužské kategorie?

V posledním období se nám podařilo vychovat, rozvíjet a připravit hráče pro mužský fotbal, pro A-tým a B-tým. To je pořád hlavním úkolem devatenáctky a celého dorostu. Ve chvíli, kdy hráči přerostou kategorii U19 a prosazují se i v profisoutěžích, tak je to pro nás mnohem víc, než umístění v dorostenecké lize s devatenáctkou. Daněk, Šíp, Radek Vítek, který je v Manchesteru United, Stoppen, Fabiánek, Hadaš, Uriča, to je obrovské množství hráčů, kteří by ještě mohli hrát v této sezoně za dorost. Takhle výrazná obměna kádru je potom u nás znát. Doplňovali jsme tedy kádr nejlepšími kluby ročníku 2004, 2005 v závěru dokonce i z roku 2006.

Měly i ostatní kluby nejlepší hráče posunuté?

Každý klub k tomu přihlíží trochu jinak. Třeba Slavie má opravdu posunuté kluky opravdu o rok, někdy i o dva. Ale pak třeba Karviná to měla naopak. Udělala v devatenáctkách úspěch, ale na druhou stranu to skutečně byli kluci převážně z ročníku 2003 a doplnění i o zahraniční hráče. Pak je otázka, co je lepší. Všichni chceme být nahoře a já pochopitelně taky. Myslím si, že tým samotný měl i na víc, než na sedmé místo. Tabulka ale byla hodně vyrovnaná a stačilo dohrát jeden dva zápasy lépe a byli jsme jinde. V tom to bylo trochu podobné jako u áčka.

Kde jste viděl rezervy u svého týmu? Statistiky napovídají, že hodně bodů jste ztratili ve venkovních zápasech.

Doma jsme předváděli skvělý fotbal a odehráli jsme výborné zápasy. Potkalo se nám to i s bodovým ziskem, kdy jsme na jaře šestkrát vyhráli, třikrát remizovali a ani jednou neprohráli. Venku se nám ale velmi často dobré výkony nepodařilo přetavit i v dobré výsledky. V dubnu jsme tam třikrát za sebou remizovali a jasně se ukázalo, že po bodu se člověk nikam neposune a v tříbodovém systému je to spíš ztráta. To je neúprosné.

Nejlepším střelcem týmu byl se třinácti góly Matej Mikulenka, který skončil v tabulce kanonýrů na třetím místě v celé lize.

A ještě bych doplnil šest nahrávek. Navíc je to střední záložník. Naše útočníky nebo křídelní hráče v produktivitě jasně přeskočil. Myslím, že to třeba byla jedna z věcí, která nás mohla katapultovat na lepší umístění. Umístit se na třetím místě mezi kanonýry je určitě úspěch a velice dobrá vizitka, ale také on určitě mohl mít ta čísla ještě lepší. Pochválil bych i Jakuba Coufala, který na jaře znovu naskočil po zranění. Udělal velký progres. Stabilní výkony podával Jarda Saňák, v závěru sezony Filip Nízký. Ještě bych zmínil druhého stopera Adama Dohnálka. Defenziva obecně fungovala dobře ve čtyřobráncovém i tříobráncovém systému.

V závěru sezony se do týmu dostal i teprve patnáctiletý Roman Mokrovics a hned se prosadil i gólově.

Je to hráč s obrovským potenciálem. Samozřejmě má i nedostatky jako všichni hráči v tomto věku. Nejsou hotoví, ale ani skoro nemůžou být. Za devatenáctku dal dva góly a přitom pořád může hrát i za U16, takže skvělý počin. Všechno má před sebou, důležité bude, aby byl zdravý a přidal trpělivost a pracovitost. Pak by mohl mít před sebou zajímavou budoucnost.

B-tým postoupil ze třetí nejvyšší soutěže do druhé. Jak náročný teď bude přechod kluků z dorostu mezi muže?

Kluci z ročníku 2003 se zapojili s B-týmem. Trenér Chromý má příležitost si je načíst. Druhá liga bude pro některé asi těžká písemka, přece jen je to profesionální soutěž. Ten skok je obrovský, ale uvidíme. Je to na nich, jak budou vypadat v rámci tréninku a přípravných zápasech a jestli si je trenér nechá v kádru. Mezistupínek přes divizi nebo třetí ligu by ale pro ně měl být ideální.

A jak vypadá nový tým, který se dává dohromady na novou sezonu?

Do přípravy půjde 24 hráčů a tři brankáři. Postupně to zúžíme. Budeme chtít mít dva plnohodnotné týmy U19 a U18, ovšem s velkou propojeností obou kategorií. Kluci se porvou o to, kdo bude v kterém kádru. Mělo by to být zdravé konkurenční prostředí s možností posouvat se mezi oběma kádry. Věřím, že to bude fungovat.
Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná