Aktuality

Václav Jílek o sezoně, odchodu Chytila i návratu Růska

Václav Jílek o sezoně, odchodu Chytila i návratu Růska

08.06.2023 / A tým

Spokojenost s konečným šestým místem v tabulce FORTUNA:LIGY a splněním předsezónního cíle. Zároveň ale touha být v příštím ročníku třeba ještě výš. Takové pocity měl v sobě trenér Sigmy Václav Jílek po sezóně 2022/23.

Poprvé od zavedení nadstavbové části hráli fotbalisté Sigmy Olomouc ve skupině o titul. Vstoupili do ní z 6. pozice po základní části se sedmibodovou ztrátou na čtvrtou pozici, která zaručovala postup do předkola Evropské konferenční ligy. Na Bohemians nakonec dokázali Hanáci v nadstavbě tři body stáhnout, ze šestého místa už se ale výše neposunuli.

„S umístěním jsme spokojeni. Můžeme se bavit o tom, že jsme mohli pomýšlet na ještě vyšší příčky, ale náš cíl postoupit do šestky a vylepšit postavení z minulé sezóny jsme splnili,“ prohlásil Václav Jílek.

„Z mého pohledu je třeba sezonu s plnou vážností a respektem k soupeřům hodnotit pozitivně, protože si myslím, že za námi zůstali i soupeři, kteří mají vyšší sportovní ambici a ekonomickou sílu, než jsme my a nedostali se do šestky,“ konstatoval kouč.

V nadstavbě měli Hanáci obtížný los. Doma na Andrově stadionu se představili dvakrát, přičemž čelili Spartě a Slavii, tedy dvěma nejvážnějším kandidátům v boji o mistrovský titul. S oběma pražskými S o gól prohráli. Naopak body přivezli ze všech tří venkovních utkání, které sehráli na hřištích Plzně (výhra 3:1), Slovácka (remíza 2:2) a Bohemians (výhra 1:0).

Nejlepším střelcem týmu byl Mojmír Chytil, který v lize nasázel 12 branek. Ač se už od zimy mohutně spekulovalo o jeho odchodu, nakonec Sigmě pomohl i v jarní části. „To, že tu ještě půl roku zůstal, bylo geniální, silné a těžké rozhodnutí. Byla to hlavně zásluha Ladi Mináře, který za to sportovní hledisko bojoval. Byl to důležitý krok k tomu, že jsme skončili tam, kde jsme skončili. Nikdo nemohl vědět, že se zraní Tonda Růsek. Zpětně si vůbec neumím představit, že bychom byli bez Růska i Chytila a měli se rvát o nejvyšší příčky,“ řekl Jílek.

„Mojmír je charakterově zdravý kluk, který tu odvedl skvělé služby. Budeme mu dál fandit, když nebude stát proti nám. Myslím, že je to důležité, protože dál bude reprezentovat olomouckou fotbalovou školu,“ řekl Jílek k přestupu svého útočného esa do Slavie.

Před startem přípravy na novou sezonu je tak jedním ze zásadních úkolů pro realizační tým dát do kupy zmiňovaného Antonína Růska.

„Dovolím si tvrdit, že kdybychom Tondu měli v závěru sezony k dispozici, tak můžeme směle atakovat 4. příčku. Začátek jara měl rozeběhnutý výborně. Když si vybavím třeba první jarní zápas proti Spartě, Tonda předvedl nejlepší výkon za celou dobu svého působení u nás,“ soudí Jílek.

A také chválí Růskovo odhodlání v cestě za návratem. „Progres, nebyl tak rychlý, jak bychom čekali. Pevně věřím, že se nám podaří dostat ho do stavu, aby s námi mohl začít přípravu. Byť ještě v nějakém individuálním režimu. On sám pro to dělá maximum. I když nemusel byl každý den na stadionu, nejede nikam na dovolenou, bude cvičit dřít, makat. Věřím, že se mu to vrátí a že se jeho rekonvalescence urychlí,“ přeje si Václav Jílek.

Aby mohl tým v příští sezóně pomýšlet na další posun vzhůru, potřebuje podle trenéra jen drobně doplnit. „Získat útočníka je vzhledem k odchodu Chytila nutnost. Samozřejmě ale nejsme klub, který si dovolí koupit útočníka za milion eur, který dá hned patnáct gólů za sezonu. Je to citlivá věc. Musíme na to jít s rozvahou a když vhodný typ najdeme, tak je potřeba, abychom se trefili,“ uvedl kouč, který by si přál ještě posilu do defenzivy. „Hlavně s ohledem na to, že jsme v této sezoně hodně hráli na tři stopery, kdy hodně na této pozici alternoval Ondra Zmrzlý. Myslím, že v danou chvíli by bylo dobré, kdybychom ještě jednoho stopera získali. To je věc, o které se s vedením bavíme. Jinak je mužstvo stabilní,“ uzavřel Jílek.

Konečné šesté místo, s premiérovou účastí v nadstavbové skupině o titul, je nejlepším umístěním od sezony 2017/18. Jílek k němu mužstvo dovedl, ačkoliv před začátkem sezony tým opustilo několik klíčových hráčů jako například Kryštof Daněk, nebo Václav Jemelka. „Veřejnost by tohle měla vnímat. Nejsme klub, který je schopen udržet nejlepší hráče. V momentě, kdy přijde ekonomicky zajímavá nabídka, s ní musíme pracovat,“ dodává trenér olomouckého áčka.

Zároveň dobře ví, že umístění z právě skončené sezóny je závazkem do té příští. „Každá sportovní organizace by měla usilovat o vylepšení své pozice. Z nadstavby vnímám v mužstvu velkou kvalitu a odhodlání. Vidím u kluků touhu se porvat o ještě vyšší příčky, které by třeba do Olomouce mohly vrátit nějaké pohárové pohlazení. Cíle ale budeme vyhlašovat, až bude jasné, v jakém složení do nové sezóny půjdeme,“ pousmál se Jílek.
A tým - další aktuality:

Zorvan: Gól byl pěkný, ale bohužel k bodům nevedlZorvan: Gól byl pěkný, ale bohužel k bodům nevedl
| 23.09.2023
Jílek po Bohemians: Štvou mě dva góly po brejkových situacíchJílek po Bohemians: Štvou mě dva góly po brejkových situacích
| 23.09.2023
Hanáci dvakrát vedli, vrací se ale bez bodů. Bohemians – Sigma 3:2Hanáci dvakrát vedli, vrací se ale bez bodů. Bohemians – Sigma 3:2
| 23.09.2023
Juliš před utkáním: Bohemka má silný tým. Doma ji poženou fanoušciJuliš před utkáním: Bohemka má silný tým. Doma ji poženou fanoušci
| 22.09.2023
O další body bude Sigma v sobotu bojovat v Ďolíčku proti BohemiansO další body bude Sigma v sobotu bojovat v Ďolíčku proti Bohemians
| 22.09.2023
Vstupenky na zápasy s Líšní a Baníkem v prodeji! Vstupenky na zápasy s Líšní a Baníkem v prodeji!
| 19.09.2023
Sigma prožívá nejlepší start do ligy za 32 letSigma prožívá nejlepší start do ligy za 32 let
| 18.09.2023
Inkasovaný gól nás probral, řekl Radim Breite po BudějovicíchInkasovaný gól nás probral, řekl Radim Breite po Budějovicích
| 16.09.2023
Jílek ocenil charakter týmu. Výhrady mám, ale vyhráli jsme zaslouženěJílek ocenil charakter týmu. Výhrady mám, ale vyhráli jsme zaslouženě
| 16.09.2023
Hanáci opět vítězní! Sigma po obratu porazila Dynamo 2:1Hanáci opět vítězní! Sigma po obratu porazila Dynamo 2:1
| 16.09.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná
rulet slot siteleri