Aktuality

Jílek po Spartě bere zdravý bod. Chválil skvělého Růska

Jílek po Spartě bere zdravý bod. Chválil skvělého Růska

29.01.2023 / A tým

Lepší efektivita a kvalita ve finální fázi chyběla podle trenéra Václava Jílka jeho týmu k ještě lepšímu výsledku v zápase se Spartou. S konečnou remízou 1:1 nebyl kouč Hanáků vyloženě nespokojený. Cítil, že mužstvo mohlo klidně vyhrát, na druhou stranu také přihlédl k obrovské šanci Sparty v samém závěru. „Je to zdravý bod,“ zhodnotil duel Jílek.

Trenére, jak hodnotíte zápas se Spartou, který skončil remízou 1:1?

Dvěma slovy bych řekl, že to je zdravý bod. Bod, který byl z mého pohledu zasloužený. Byť jsem si vědom toho, že Sparta mohla v závěru utkání rozhodnout a strhnout na svoji stranu, tak ve mně převládá pocit, že jsme v kontextu celého zápasu byli o kousek lepším týmem. Důvod, proč jsme ho nedohráli do vítězného konce, byla naše finální fáze. A svým způsobem i efektivita. Měli jsme tři střelecké pokusy po odraženém míči ve druhém poločase. Minimálně jedna střela by měla ohrozit brankáře soupeře. Vše ale šlo do x-té řady na tribunu. Sparta je kvalitní soupeř, bod určitě bereme, ale ve mně přetrvává pocit, že mužstvo pro výsledek dnes udělalo maximum. Byl bych rád, kdybychom byli odměněni třemi body.

Trenér Priske ocenil vaši taktickou připravenost. Prozradíte něco z vašeho plánu?

Pokud chceme uspět se Spartou, tak je naprosto zásadní dobrá organizace hry. Nedisponujeme takovými rozdílovými hráči s takovou individuální technickou kvalitou jako soupeř. Sparta nás trošku překvapila, protože jsme od ní čekali větší míru výstavby hry, hlavně v prvním poločase. Byli si asi vědomi našeho presinku, hřiště také není v ideální kondici a zjednodušením hry se tomu chtěli vyhnout. I my jsme od nich čekali velkou agresivitu. Chtěli jsme dostat níž naše šestky, vytáhnout ty jejich a v meziprostoru pak měli sbírat míče Mojmír Chytil nebo Tonda Růsek. V přípravě jsme viděli, že Sparta měla problémy s míči za obranu. Tam byl prostor, kdy se nechávali vytáhnout jejich stopeři nahoru. I to nám podle mě fungovalo a dostávali jsme se tam. Z mého pohledu se hrálo poměrně svižné utkání, nerezultovalo z toho ale velké množství šancí i kvůli tomu, že týmy na sebe byly dobře připravené.

Jak jste viděl výkon Antonína Růska, který byl zvolen mužem zápasu.

Podle mě podal asi nejlepší výkon za celé působení, co tady je. Pomalu se dostává do pozice, kde bychom ho chtěli mít a kde jsme si mysleli, že bude i dřív. Potvrdil to množstvím uhraných soubojů i chováním kolem vápna soupeře. Byl schopen obejít soupeře v souboji jeden na jednoho, odpoutat se, vytvořit příležitost. Z pravé strany měl dvě tři situace z pravé strany. Chválím tým, ale myslím, že Tonda vyčníval.

Souhlasíte, že jeho práce s míčem je na špičkové úrovni i ve srovnání se zbytkem ligy?

Ano. A to potvrzoval od prvního okamžiku. Dokáže zalepit velmi dobře dlouhé balony. V tréninku má velmi dobrou střeleckou efektivitu, umí prostě dobře trefit balon. Umí zvládnout těžké herní situace. Dnes byl schopen natáhnout si na sebe soupeře a zrychleným druhým dotekem se uvolňovat. Jsem za něj moc rád a věřím, že takovou výkonnost si udrží i dál a nebo bude ještě lepší.

Nedostával se ale tolik do koncovky, nešlo z jeho výkonu vytěžit ještě víc?

Je pravda, že před brankou tolik nebyl. Byli tam jiní hráči a on ty situace spíš vytvářel a servisoval. V tom systému se dvěma útočníky to tak někdy bývá. Když se hrálo víc přes něj, tak se dostával víc do strany. Ve druhé půli tam přišly několikrát skvělé balony.

Jak podle vás zvládl situaci na netradičním místě pravého wingbeka Pavel Zifčák?

Řekl bych velmi dobře, i když jsem cítil, že postupem času pod kondiční náročností jeho technická kvalita šla trochu dolů. V závěru už toho měl plné zuby, ale z jeho strany tam nebyl žádný problém.

Co říct ke gólu Honzy Navrátila?

Ani v přípravě se mu moc nedařilo řešit šance dobře, ale já jsem mu dneska říkal, že dá gól a jsem moc rád. Že se to splnilo. Na druhou stranu tam měl dvě nebo tři situace, které měl určitě řešit líp. Nebudeme to schovávat. Byl zklamaný, že střídal trochu dřív, ale chtěli jsme se posunout do větší hernosti příchodem Filipa Zorvana, který v tréninku ukazoval dobré věci. Na druhou stranu si myslím, že jsme ztratili trochu běžecké aktivity. Byla tam pasáž, kdy nás Sparta zatlačila. Nebyly tam sice nějaké příležitosti, ale dostali jsme se do nižšího bloku a to záměr nebyl.

I sám Navrátil říkal, že do gólu se mu první poločas moc nepovedl. Nepřemýšlel jste o tom, že byste ho stáhl, kdyby tu branku nedal?

Přemýšlel. Bavili jsme se pak o tom po zápase. Sám cítil, jak mu gól pomohl a ve druhé půli byl víc vtažený do zápasu. Ne každé rozhodnutí trenéra ale může být dobré. Jak jsem říkal, chtěli jsme tam dostat Filipa Zorvana, ale ani z toho jsme tolik nevytěžili. V mezihře jsme neměli tu sílu, kterou jsme očekávali.

Neočekával jste trochu víc od Denise Ventúry?

Je potřeba brát v úvahu, že hrál ostrý zápas po hodně dlouhé době a ještě proti Spartě. Víme, kde jsou jeho kvality. V tréninku patří k rozdílovým hráčům. Bylo to od něj takové standardní, ale očekávání, která víme, že je schopen naplnit, jsou určitě vyšší.

Jak jste vnímal nešťastnou situaci kolem zranění Čvančary?

Na tu dálku jsem to absolutně neviděl. Ani jsem nedokázal odhadnout, k čemu tam došlo. V první fázi se mi zdálo, že si pokryl míč. Potom, že možná on fauloval, ale na tu dálku nevím. A pak už jen oba leželi na zemi a posléze zásah zdravotníků. Byla to nepříjemná situace a přeju mu, aby vše bylo v pořádku.

Co byste řekl k inkasovanému gólu? Tam bylo několik situací, kterým se asi dalo zabránit.

Jednoznačně. Za mě to byla laciná branka. Ještě po dobrém úvodu. Byla to první situace, ani vlastně nechci říct nebezpečná, protože byla přikrytá. Haraslín byl odskočený od řady. V první fázi dobré vystoupení, ale pak tam Pokyho nemůžou tak lehce obejít. V momentě, kdy už se to stane, tak proti Čvančarovi už na dvaceti metrech musíme udělat dva tři kroky a zmenšit mu střelecký úhel. Nevím teď, kdo tam byl navázaný, ale to se nestalo. Neviděl jsem ještě sestřih, ale možná ta střela mohla být zčásti i chytatelná.

Jakub Pokorný tam měl pak ještě jednu situaci před odvolanou penaltou. Zápas mu nevyšel?

Myslím, že obranná řada pracovala slušně. Záměr byl, aby stopeři vystupovali výše, protože když soupeř hraje na tři útočníky, tak to musí dělat. I v té brankové situaci se Kuba choval dobře ve smyslu vystoupení, ale musí se dřív zastavit. U té situace před penaltou si nevybavuji, jak to tam vzniklo. Určitě to ale pramenilo z toho, že kluky jsme upozorňovali, že musíme být schopní aktivně vystupovat do větší výšky. A asi nám ještě chybí určitá větší zkušenost, abychom to dohráli.

Jak hodnotíte výkon brankáře Jakuba Trefila? Mluvil jste o gólu i při některých centrech nebyl přesvědčivý.

Neměl to jednoduché. Standardek tam bylo strašně moc. Já vždycky říkám i Tomáši Lovásikovi, že gólman získá strašný respekt, když stáhne dva tři balony, které jsou padesát na padesát. Já moc nemám rád, když do centru gólman jde, vypadá to dobře, ale balon pak jde pět metrů před vápno, sbírá to soupeř a je z toho další ohrožení. Samozřejmě moje představa je taková, abychom byli schopní posbírat co nejvíc hned ze vzduchu. Jsem si ale vědom toho, že pro brankáře to kolikrát může být bezpečnější. Nemusí být tolik zorientovaný, nechce riskovat, že mu něco vypadne. Myslím, že tam je prostor pro další zlepšování.

Sparta musela brzy střídat stopera Sörensena, upozornili jste hráče na to, že by měli hrát přes mladého Vydru?

Komunikovali jsme s nimi. Vydra je hráč, který má jen dva nebo tři ligové starty, viděli jsme ho v přípravě. Muselo to pro něj jako pro mladého hráče strašně složité, takhle naskočit. Prvotní záměr byl samozřejmě při dlouhém míči se vyhnout Sörensenovi, který je skvělý ve vzdušných soubojích. V případě Vydry jsme to chtěli změnit. Tlačit to víc do něj a vytvořit tlak, aby musel řešit hodně složitých situací. Nemyslím si ale, že by to ten hráč nezvládl.

Jak limitující pro vás je, že na lavičce nemáte typického hrotového útočníka? A jak je na tom David Vaněček?

David Vaněček měl nastoupit za béčko a odehrát nějakou minutáž. Pořád u něj cítíme hendikep po herní stránce. Lehounce po umělce pocítil koleno, tak jsme ho pošetřili. David není pro nás otázka 14 dnů, ani měsíce na to, aby se dostal do připravenosti pomoct mužstvu a já o tom byl stoprocentně přesvědčený. Bavili jsme se s ním o tom. Chceme, aby ta doba co nejkratší, ale zároveň chceme mít připraveného hráče. Třeba i s výhledem na to, že můžeme přijít o Mojmíra Chytila v létě. Spíš se díváme k dubnu, květnu. Nechceme na něj vytvářet žádný tlak, aby musel za každou cenu. K druhé části otázky bych řekl, že tam máme i Zlatana (Tomáš Zlatohlávek) a to je pro nás momentálně hráč do hrotové pozice, kde nám udělá nejvíc práce a je schopen splnit presingové nároky, které po hráčích chceme.

Nepřemýšleli jste, že místo Růska vystřídáte spíš Mojmíra Chytila? Zdálo se, že měl ještě více sil…

Neměl. Připravené bylo střídání Mojmíra kvůli křečím, ale komunikovali jsme spolu u lavičky. On sám ale říkal, že si vezme magnesko a dohraje to. Tonda Růsek si naopak už o střídání řekl.

Cítili jste energii i z tribun, že tu bylo více diváků než obvykle?

Určitě ano. Týmu to pomůže. Moc bych si přál, abych tu podporu slyšel možná ještě častěji, ale rozumím tomu, že v té zimě měl asi každý starosti sám se sebou. Termín nebyl určitě ideální. Podporu jsem ale cítil a byl bych rád, kdyby toto byl standard a šest sedm tisíc lidí chodilo běžně a na Spartu třeba ještě víc a že nám ještě více pomohou. Ale aby to nevyznělo, že je kritizuji. Jsme rádi za každého fanouška a musíme si jich vážit.

 


sigma-sparta-23-5-61.jpg
sigma-sparta-23-5-67.jpg
jilek-spa.jpg

A tým - další aktuality:

Vstupenky na zápas proti Bohemians jsou v prodeji!Vstupenky na zápas proti Bohemians jsou v prodeji!
| 27.03.2023
Florent Poulolo nastoupil za Martinik proti KostariceFlorent Poulolo nastoupil za Martinik proti Kostarice
| 26.03.2023
Repre porazila 3:1 Polsko, nastoupil i Chytil. Co další Sigmáci?Repre porazila 3:1 Polsko, nastoupil i Chytil. Co další Sigmáci?
| 24.03.2023
Mojmír Chytil se stal nejlepším sportovcem Olomouckého kraje roku 2022!Mojmír Chytil se stal nejlepším sportovcem Olomouckého kraje roku 2022!
| 20.03.2023
Výborný týmový výkon, chválil Jílek po výhře nad BoleslavíVýborný týmový výkon, chválil Jílek po výhře nad Boleslaví
| 18.03.2023
Konečně jsem zpět. Cítil jsem se skvěle, řekl šťastný MacíkKonečně jsem zpět. Cítil jsem se skvěle, řekl šťastný Macík
| 18.03.2023
Sigma znovu vítězná! Boleslav srazila góly v úvodech poločasůSigma znovu vítězná! Boleslav srazila góly v úvodech poločasů
| 18.03.2023
Dorostenci Sigmy si poradili s Českými BudějovicemiDorostenci Sigmy si poradili s Českými Budějovicemi
| 17.03.2023
Sigma v sobotu přivítá Mladou Boleslav. Opět bude hájit šestkuSigma v sobotu přivítá Mladou Boleslav. Opět bude hájit šestku
| 17.03.2023
Jiří Spáčil: Díky táto. Nadcházející kolo ve znamení Víkendu otcůJiří Spáčil: Díky táto. Nadcházející kolo ve znamení Víkendu otců
| 17.03.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná