Historie hřišť

Začátky v Řepčíně

V posledních letech stále více předních evropských a světových klubů hraje svá utkání na stadionech, které se bez nadsázky dají nazvat architektonickými skvosty. Také Andrův stadion, na němž hraje náš klub, roste stále do krásy a bezesporu patří k nejhezčím a nejmodernějším v republice. Nebylo tomu tak samozřejmě vždy. Vznik našeho klubu se datuje od roku 1919 a první utkání SK Hejčín se odehrálo na prostranství, které se ještě dnes nazývá Envelopa. Každý klub ale chce mít své domácí hřiště. Tento problém vyřešil předseda a zakladatel klubu Karel Tatíček. Zakoupil trávu na vojenském cvičišti na Šibeníku, a tím získal i právo přístupu na tuto plochu. Ale i tak to nebylo jednoduché. Branky se musely přinášet a odnášet, hřiště bylo nerovné a dokonce z kopce. Pro jeho rozlohu bylo soupeři posměšně nazýváno „HOHE WARTE“, podle známého vídeňského stadionu. Šatny bývaly v různých hejčínských hospodách, odkud se chodilo v dresech na hřiště a zpět.

V roce 1926 se SK Hejčín zaregistroval do Hanácké župy fotbalové a získal tím právo hrát soutěžní utkání. Část z nich odehrál na svém „execíráku“, část na jiných hřištích. Ale i o toto neregulérní hřiště klub v roce 1938 přišel a nezbylo než se domluvit s SK Olomouc a hrát utkání na jeho hřišti u kláštera Hradisko. Na tomto hřišti SK Hejčín hostoval až do roku 1945, kdy se načas přestěhoval na Andrův stadion.

Ale ani tady to samozřejmě nebylo to pravé domácí prostředí, a proto stál před valnou hromadou klubu na jaře roku 1946 prvořadý úkol – získat vlastní hřiště. A to se také konečně podařilo. Pozemek byl získán zhruba na místě dnešního stadionu v Řepčíně a okamžitě se začalo s úpravami terénu. První utkání na tomto hřišti se hrálo 11. srpna 1946.

V říjnu roku 1947 bylo vyvoláno jednání o přestavbě sotva dobudovaného hřiště v Řepčíně na sportovní stadion. Zamýšlená výstavby měla mít za základ dosavadní hřiště otočené o 90° (původní hřiště bylo situováno kolmo na hejčínský kostel), které mělo být posunuto o něco zpět a na všech stranách rozšířeno, s tribunou a šatnami. Tyto přestavby nabývaly jasnější obrysy v roce 1951, kdy k novým šatnám přibyla i nová studna, elektrické vedení a započalo se s otáčením hřiště. Kolem stadionu bylo vysazeno 60 topolů.

Hrací plocha byla dobudována svépomocí v roce 1952. Že bylo třeba každé ruky, o tom svědčí i dochovaný údaj, že na hřiště bylo třeba navést 70 vagonů škváry. V roce 1953 byl zbudován dřevěný plot kolem celého hřiště. V roce 1954 byla postavena železná konstrukce tribuny a dřevěný barák, který měl sloučit pro schůzovní činnost a bufet. Všechny tyto objekty stojí na tomto stadionu dodnes. Své dva roky slávy zažilo toto hřiště v sezónách 1963-64 a 1964-65, kdy náš klub, tehdy pod názvem TJ Moravské železárny Olomouc, se stal Přeborníkem severomoravského kraje a postoupil do II. ligy. Stadion v Řepčíně se stal cílem všech olomouckých milovníků kopané.

Druhá nejvyšší soutěž však odhalila, že stadion i jeho zázemí již nevyhovoval ani tehdejším požadavkům, a v roce 1965 se fotbalisté přestěhovali na trávu Stadionu Míru. V Řepčíně pak hrálo své zápasy „béčko“ a mládežnická družstva. S postupem času a vzrůstající kvalitou se pak i oni stěhovali na travnatá hřiště a řepčínský stadion byl využíván hlavně na zimní přípravu.

 

Andrův stadion, 1938 - 1946

 

Popud k výstavbě Androva stadionu dal olomoucký velkoobchodník Josef Ander. Tento majitel dvou obchodních domů v Olomouci byl velkým příznivcem sportu a obzvlášť fotbalu. Jeho záměrem bylo vybudovat v Olomouci kvalitní fotbalové mužstvo a moderní stadion, který do té doby v Olomouci chyběl.

Stavět se začalo v roce 1938 a za dva roky byl otevřen nový moderní fotbalový stadion s kapacitou 20.000 diváků. Jeho ozdobou byla železobetonová tribuna, která by mohla ještě dnes sloužit svému účelu, a to jak po technické, tak i estetické stránce. Svoji nejslavnější éru prožíval původní Andrův stadion hned na svém počátku. V letech 1941-44 zde SK ASO Olomouc hrával I. ligu a vybojoval vítězství v Českém poháru. Na konci války byla tribuna zničena ustupujícími německými vojsky, která si v ní zřídila skladiště munice a při ústupu ji vyhodila do povětří. Brzy po skončení války byla na jejím místě postavena provizorní dřevěná tribunka, která ale oproti původnímu záměru sloužila až do roku 1976.

 

Stadion míru, 1947 – 1990

 

Mezitím se na tomto stadionu vystřídalo několik majitelů. V roce 1949 SK ASO Olomouc zanikl a o rok později byl stadion přejmenován na Stadion Míru. Do roku 1955 na jeho trávníků hrávalo vojenské mužstvo Křídla Vlasti Olomouc. V dalších letech patřil stadion městu a pak i krátce Slavoji Zora Olomouc. Stadion chátral a v některých letech nebyl vůbec využíván.

Mírný obrat k lepšímu nastal v roce 1969, kdy ho dostala k trvalému bezplatnému užívání TJ Sigma MŽ Olomouc. Na stadionu byla prováděna alespoň nejnutnější údržba, a protože sociální zařízení v „babičce“ dřevěné tribuně už naprosto nevyhovovalo, byla v roce 1974 postavena nová budova se šatnami, kancelářemi a klubovnou (nynější Fan Shop).

Počátek dnešní podoby Androva stadionu se datuje od jara 1977, kdy byla konečně zbourána dřevěná tribuna a stroje začaly hloubit základy pro hlavní tribunu, která na jaře roku 1979 začala sloužit svému účelu. Tribuna přinesla tolik let postrádané pohodlí nejen divákům, ale i fotbalistům a veškerému zázemí klubu.

 

Stavíme novou tribunu! (2.4. 1977, Zpravodaj TJ SMŽ Olomouc)

 

Příznivci našeho klubu, kteří přišli na poslední podzimní utkání se Vsetínem, byli jistě překvapeni, že místo dřevěné tribuny, na které roky sedávali, našli jen prázdné místo.

Vzhledem k tomu, že naše tělovýchovná jednota měla již dělší dobu vypracované projektové podklady, rozhodl KNV spolu s KV ČSTV, že na našem stadionu bude postavena tribuna nová! Tím se také rozhodlo o osudu tribuny staré. Tato "babička", dá se říci, byla raritou v naší republice. Vždyť od konce druhé světové války, tedy 30 roků, sloužila jako provizorium za původní železobetonovou, kterou ustupující fašistická vojska vyhodila do povětří.

Nová tribuna bude postavena nákladem asi 10 milionů Kčs a její výstavba rozdělena do dvou etap. První etapa má být ukončena podle plánu v I. čtvrtletí roku 1979, kdy má být ukončeno její vnější vybavení. Druhá etapa potrvá do roku 1980 a jejím cílem bude dokončit vnitřní vybavení tribuny. Kromě kabin a kanceláří zde bude také tělocvična, sauna, rehabilitační zařízení a klubovna s restaurací. Kapacita tribuny bude 2.000 míst k sezení a 300 k stání.

Na výstavbě bude zúčastněno několik podniků. Mateřské podniky GŘ Sigma Olomouc a n.p. Moravské železárny Olomouc se budou podílet asi 40 % objemu všech prací svépomocně. Zemní práce provede Sigma Brno, montáž konstrukce Ingstav Brno a stavební práce OSP Olomouc. Mnoho práce musí být vykonáno pomocí brigádnických hodin, což předpokládá nejen aktivní pomoc všech členů našeho oddílu kopané a naší TJ, ale také pomoc ostatních přátel - fandů našeho fotbalového oddílu.

Naše město po mnoha letech dostane důstojný fotbalový stánek, kterému by jistě velice slušela II. liga, o kterou nyní bojujeme.

Po pěti letech ve druhé lize přišel postup Sigmy ZTS Olomouc do I. ligy, jenž ukázal, že dosavadní kapacita Stadionu Míru bude pro nejvyšší soutěž nedostatečná. Narychlo tak byla kapacita hlediště navýšena pomocí železné konstrukce se stupni z fošen, která navazovala na původní Androvy betonové stupně. Kapacita se tak zdvojnásobila a stadion získal docela útulnou podobu.

Olomouc se v I. lize zabydlela a diváci si na Stadion Míru nacházeli cestu v čím dál větším počtu. V roce 1985 tak bylo započato se stavbou další tribuny na protější straně. Východní tribuna byla dokončena v rekordním čase během zimní přestávky. Na jaře roku 1986 tak mohlo 6000 stojících diváků sledovat ligová utkání z příjemného nadhledu.

 

Andrův stadion, 1990 - dosud

 

Dalšími stavebními úpravami prošel stadion v roce 1993. To již stadion opět nesl jméno po Josefu Anderovi. Vedení klubu se totiž dohodlo s dědici zakladatele stadionu, kterým bylo hřiště vráceno v restituci, a odkoupilo stadion do svého vlastnictví. Z úcty k prvorepublikovému mecenáši a jako poděkování za velmi seriozní jednání jeho rodiny, byl stadionu navráceno jméno jeho zakladatele. Výše zmíněnými stavebními úpravami byla myšlena výstavba umělého osvětlení a kompletní výměna trávníku i s podnožím.

Další stavební ruch zažil Andrův stadion v roce 1998. Na hlavní tribunu byly namontovány nové sedačky. Tribuna se rovněž prodloužila až k hrací ploše a protáhla až k brankové čáře. Pokračovalo se stavbou jižní tribuny, která měla premiéru při utkání Poháru UEFA s Olympique Marseille. Stadion již začínal mít evropské parametry, ale vzhled stále ještě kazila strana severní. Ale i ta se brzy dočkala. V létě roku 2000 při finálovém utkání Intertoto Cupu s italským Udinese Calcio hostila první diváky.

K dokonalosti již chybělo jediné. Tribuna východ byla stále jen pro stojící diváky. Již o rok později usedli diváci i na této tribuně. Klub modernizuje svůj stadion i nadále. V létě 2006 bylo instalováno vyhřívání trávníku, jenž byl po třinácti letech vyměněn. Vyhřívání udrží hrací plochu v perfektním stavu i v zimních měsících, kdy se z mnoha hřišť stávaly močály. V zimní pauze se pak začala rekonstruovat hlavní tribuna. V první fázi byla vybudována nová schodiště. V té další pak dojde k rozšíření prostor hlavní tribuny posunem přední stěny.

V roce 2006 došlo k další výrazné změně v areálu Androva stadionu. Rozlehlý Spartakiádní stadion byl rozebrán a na jeho místě vyrostla zbrusu nová tréninková plocha pro hráče SK Sigma. Na zbytku plochy pak byla vybudována tenisová hala a tenisové kurty. V poslední fázi je pak v plánu vybudování luxusního hotelu.

V letní přestávce, tedy v červenci a srpnu roku 2008, byly zrekonstruovány VIP prostory Androva stadionu. Místnost pro obchodní partnery klubu se zvětšila posunutím obvodové zdi a interiér prošel kompletní rekonstrukcí včetně nainstalování klimatizace. Změnu prodělal i zevnějšek. Přední stěnu tvoří skelet a pro majitelé VIP karet byl vybudovách speciální oddělený vchod.

Další změny na olomouckém fotbalovém stadionu nastaly v červnu roku 2009, kdy byla nejprve demontována jižní tribuna a následně začala výstavba nové tribuny s bytovými jednotkami, skyboxy a dalším zázemím pro klub.

Na nové jižní tribuně je pro diváky připraveno 1894 sedaček, ze kterých je 646 bílých, 608 modrých a 640 červených. Součástí jsou i skyboxy, které jsou nad hledištěm tribuny jih, ty mají kapacitu 460 míst. Vstup, včetně prodejních míst vstupenek, na nový jih je možný ze dvou stran – od ASO parku a klubové prodejny Fan shop. Na jižní tribunu mají mít bezbariérový přístup a vyhrazená místa také vozíčkáři. Poprvé byla nová jižní tribuna v provozu 13. září 2010 při utkání proti Mladé Boleslavi. V roce 2011 SK Sigma Olomouc pořídila na Andrův stadion novou velkoplošnou obrazovku. Umístěna byla do rohu mezi jižní a východní tribunu. Nutností bylo vybudovat malou režii v útrobách hlavní tribuny, na níž byla ve stejném roce vyměněna střešní krytina.

Klub a všichni jeho příznivci mohou být na svůj fotbalový „svatostánek“ oprávněně hrdí.


hriste1.jpg
hriste2.jpg
hriste3.jpg
hriste4.jpg
hriste5.jpg
hriste6.jpg
hriste7.jpg
hriste8.jpg
hriste9.jpg
hriste10.jpg
hriste11.jpg
hriste15.jpg
hriste16.jpg
hriste17.jpg





OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná
rulet slot siteleri