Sezóna 1993/1994

Olomouc neodstartovala první ročník samostatné české ligy na svém stadionu, nýbrž v prostějovském azylu. Důvodem byl nově položený trávník za pět milionů korun. Na rekonstrukci byly použity peníze vyplacené Leverkusenem za přestup Pavla Hapala do tohoto německého klubu. Kromě toho se vedení Sigmy rozhodlo vybudovat nové osvětlení, které bylo později slavnostně uvedeno do provozu při utkání reprezentace ČR proti výběru Moravy.

Změnami kromě stadionu prošel i tým. Novým Brücknerovým asistentem se místo Dana Matušky stal Vlastimil Palička. Z kádru kromě jiných odešli Fiala, Šindelář nebo zkušený ligový harcovník Slabý (do Plzně). Na Hanou naopak přišli Fujdiar (z Č. Budějovic) a Machala (z Oldenburgu).

Po kvalitní přípravě (Sigma se účastnila letního Interpoháru a ve skupině s týmy Young Boys Bern, Aarhus, SV Salcburk a Galati skončila s bilancí tří výher a jedné prohry druhá) vytyčilo vedení hlavní cíl – boj o poháry, což fanoušci namlsaní nedávnými úspěchy pokládali za samozřejmost.

Vstup do ligy se ovšem fotbalistům nevydařil. S Bohemians prohráli 1:2. S Baníkem pak na prostějovském hřišti vybojovali ušmudlanou remízu. A když potom na Letné Hanáci prohráli, začali se olomoučtí fanoušci těšit alespoň na utkání s Drnovicemi hrané poprvé v sezóně doma na novém pažitu Androva stadionu. Jenže počasí fotbalu nepřálo, zápas byl odložen a přes deset tisíc natěšených diváků se muselo vrátit domů.

První výhra tak přišla až v Chebu. A byla potřeba, Sigma se motala nebezpečně kolem sestupových vod. Jenže dvoubodový zisk hráči doma nepotvrdili a s Brnem prohráli 0:3. Tři dny nato naopak koncertovali v dohrávce s Drnovicemi, které porazili a překazili jim tak šňůru 19 zápasů bez porážky.

A jako na houpačce to výsledkově probíhalo po celý podzim. Nevyrovnané výkony, malý bodový zisk a prohra v Hradci znamenaly konečnou pro působení trenéra Brücknera u týmu. Nástupcem se stal asistent Palička. S ním přišla změna rozestavení na čtyři obránce a přesun Machaly ze zálohy na stopera.

První zápas se mohl novému kouči vydařit, ale soupeř ze Žižkova dokázal v posledních dvaceti minutách zápasu srovnat na konečných 2:2. Pikantní byl následný souboj Olomouce s Duklou, kam před sezónou odešel trénovat Matuška.

Jenže ani pod Paličkovým vedením se Sigma nějak výrazněji nezvedla a tak k týmu v zimní pauze přišel nový trenér Dušan Radolský (z Chebu). Změny v týmu na sebe nenechaly dlouho čekat a tak na hostování odešla letní posila Fujdiar a k týmu přišel z Baníku Onderka. Vedení přehodnotilo své plány a cílem pro jaro bylo získat co nejvíce bodů, zatraktivnit hru a začít vozit výhry z venku.

Zimní příprava se povedla (tým na soustředění porazil např. Tirol Innsbruck nebo Sturm Graz) a vydařený byl i vstup do ligového kolotoče. Bohemce Sigma vrátila podzimní porážku i s úroky a nastřílela jí pět branek. V tomto zápase se poprvé v lize trefil Kovář, poprvé za Olomouc Onderka a Maroši dal svůj jubilejní 50. (a přidal i 51.) gól v lize.

Na jaře Sigma prohrála jen se Žižkovem (až ve 23. kole), Libercem a Plzní. Porazila Slavii, Spartu i Drnovice vedené od zimy trenérem Brücknerem. A stoupala tabulkou výš a výš. Po Spartě se dokonce stala klubem jara. Čtyři kola před koncem měli fotbalisté šanci na poháry, ale prohrané utkání v Plzni vyloučilo možnost, aby se Sigma v létě utkala s nějakým evropským celkem v soutěžním utkání. I přes drtivou porážku Zlína 4:2 v posledním kole nakonec výkony olomouckých hráčů na lepší než konečnou sedmou příčku nestačily.

Sigma chtěla zkusit projít do fotbalové Evropy alespoň přes domácí pohár, jenže Slávia jí vrátila jarní ligovou porážku a naděje tak pro Hanou zhasly ve čtvrtfinále.

Domácí zápas s Budějovicemi byl rozlučkou s dlouholetou oporou týmu, Janem Márošim (odešel do Brna). A jak se později ukázalo, i s Radkem Látalem, který po sezóně zamířil do německého klubu Schalke 04.




OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná
rulet slot siteleri