Sezóna 1994/1995

Nový ročník přinesl jednu velkou změnu - byla to první sezona, kdy týmy za výhru inkasovaly tři body do tabulky.

Na olomoucký kádr, který začátkem 90. let bojoval v Evropě, zbyly jen vzpomínky a hráči jako Kotůlek, Vaďura nebo Kerbr (po dlouhodobějších zraněních absolvoval celou přípravu). Důvodem bylo omlazení celého mužstva. Přes léto totiž odešli Maroši, Přibyl (oba Brno), Látal (Gelsenkirchen), Pivarník (Rapid Vídeň). Hanus nakonec odešel do klubu Kazma v Kuvajtu. Do kádru přišli Povišer (Slavia), Rada (Dukla Praha) a další. Z hostování v Ostravě se sice vrátil Fujdiar, ale po třech ligových kolech odešel hostovat do „rodných“ Budějovic. Kapitánem se po odchodu Marošiho stal Oldřich Machala. Po Přibylovi se mezi tyčemi chytil Martin Vaniak, který loni v jarní části ligy nedostával pod trenérem Radolským příliš mnoho šancí.

Herní cíl byl skromný. Hrát do osmého místa, to znamená v horní polovině tabulky. Hlavně však chtěli všichni funkcionáři zastavit divácký propad, neboť už tři roky po sobě klesala průměrná návštěvnost zhruba o tisíc diváků.

Historie se opakovala. Sigma stejně jako před rokem hrála v prvním kole s týmem Bohemians. Rozdíl byl v tom, že se hrálo na Hané a také v tom, že nad soupeřem z Prahy tentokrát olomoučtí vyhráli.

Vstup do soutěže se tedy vyvedl, což se ovšem nedalo říct o celém průběhu podzimu. Papírově slabší soupeře sice Sigma většinou porážela, s těmi těžšími ale doma v nejlepším případě remizovala a z venku moc bodů nevozila. Dokázala dokonce prohrát s oběma nováčky soutěže – Jabloncem i Benešovem. Po prohře v Benešově navíc následovaly pokuty od vedení klubu. Jiří Vaďura ovšem s trestem nesouhlasil a odmítl nastoupit v dalším utkání v Ostravě. Za „odměnu“ přestal být na nějaký čas stavěn v týmu áčka.

Nedařilo se ani v poháru ČMFS. Hanáci skončili dříve, než vůbec pořádně začali. Ve 4. kole soutěže se jejich katem stal Tatran Poštorná, účastník MSFL. V normální hrací době skončil zápas 2:2 (Sigma ještě 10 minut před koncem vedla 2:0 a Poštorná navíc hrála v deseti), ale na penalty prohrála 1:3.

Po porážce s Hradcem skončili Hanáci podzim po nemastných, neslaných výkonech na 8. místě. Hlavím problémem byl podle mnohých fakt, že po odchodu Marošiho nemá kabina ve svém středu žádnou osobnost, která by motivovala ostatní. To se snažilo vedení odstranit angažováním zkušeného Muchy. Navíc byl prodán Lasota, protože podle kuloárů nezapadal do kolektivu. I kvůli kritizovanému složení mužstva byl k týmu přijat nový člen, Vítězslav Kolda, jehož náplní práce se stalo vyhledávání nových hráčů pro klub.

Do jarních bojů nastoupili fotbalisté s novou podobou dresů. Došlo ke změně hlavního sponzora. Po Mazdě se jím stal Pivovar Litovel.

Vstup do jara vyšel. Bohemku Sigma opět porazila, tentokrát na jejím hřišti. Pak ale ze tří zápasů získala jen jeden bod a to (spolu s herním projevem) zlomilo vaz trenéru Radolskému. Na jeho místo se dostal Kolda. Do týmu hned přivedl ofenzivní posilu, Miroslava Baranka z Brna. Mladý hráč se uvedl nejlépe, jak mohl. V důležitém a psychicky náročném zápase s Benešovem vstřelil gól na 2:1 pro Sigmu devět minut před koncem a nahlodané olomoucké mužstvo se mohlo odrazit k lepším zítřkům.

Předváděná hra dál za moc nestála, ale Sigma bojovala a vyhrávala nesnadné duely (doma s Benešovem, s Chebem, venku na Bazalech). Tři body pustila jen Drnovicím, Plzni a Žižkovu.

Poslední zápasy byly hrané už jen pro prestiž, lepší než šestí Hanáci nemohli skončit. Před duelem na Slávii vyplulo na veřejnost, že dalším koučem se od začátku příští sezóny stane staronový Karel Brückner.

Na domácí derniéru s Hradcem se přišlo podívat žalostných 2534 diváků, kteří tak dali najevo svou nespokojenost s výsledky mužstva. Krizová byla především koncovka. Celkem dali hráči 31 branek, z toho 14 plnokrevní útočníci. Nejlepším kanonýrem se stal s pouhými šesti góly Onderka.
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná