Sezóna 1998/1999

Především šlo o rekonstrukci stadionu a jeho přizpůsobení regulím UEFA. Tribuny byly osazeny sedačkami, hlavní tribuna byla prodloužena o několik řad až k hrací ploše a na jihu se začala montovat menší tribuna pro více jak tisíc fanoušků.

Druhým stěžejním bodem bylo udržení současného kádru, a tak odešel jen Šmarda (do Sparty). Jako náhrada za něj přišel na Hanou tehdy 24letý Radim Kučera (z Opavy). Jinak ale mohl trenér Bokša řešit jen příjemné starosti. O brankářský post se rvali Pižanowski a mladý Skácel. Konkurence byla i v útoku – Drulák, Heinz, Vlček, Blacárek, Cupák. Na tradiční soustředění do Německa odjel s týmem i Radoslav Kováč vytažený z juniorky.

Ještě před začátkem ligy se hráči (kteří si z legrace obarvili vlasy) a realizační tým dozvěděli soupeře pro letošní pohár UEFA. Byl jím klub z britských ostrovů, Kilmarnock, který vyhrál Skotský pohár.

První dva ligové zápasy jakožto generálku na pohár Sigma zvládla (porazila Hradec Králové a Blšany). Po suverénním výkonu a výhře v úvodním duelu s Kilmarnockem však Olomouc zaváhala v Plzni. Ani to ji ale nerozhodilo a nezabránilo vyhrát i pohárovou odvetu na skotské půdě (2:0) a postoupit v poháru dál. Jako další soupeř byl Hanákům nalosován tým zvučného jména Olympique Marseille, asi nejtěžší z možných. Domácí zápas, v němž se dvakrát trefil Heinz a který skončil 2:2, mohli diváci sledovat z nově otevřené jižní tribuny. Odveta už byla plně v režii Francouzů, kteří vyhráli 4:0 (po dvou gólech dali Pires a Dugarry).

Jinak ovšem Sigma zažívala dobré časy. Chvíli dokonce vedla ligovou tabulku, podařilo se i derby s Baníkem (3:2) a navíc se na Andrově stadionu zrodil nový kanonýr, Marek Heinz. Sázku na mladé nesl nelibě především Drulák. Když během několika zápasů nedostal pořádnou šanci, ohlásil odchod ze scény. Definitivně skončil před duelem s Drnovicemi a odešel zkusit štěstí do nedalekých Holic.

Ke konci podzimu ale začal dobře namazaný stroj skřípat. Po výprasku na Slavii a po posledním zápase v Teplicích, kde byli vyloučeni dva hráči modrobílých tak zimní přestávka přišla vhod.

Před jarními boji došlo i přes odchod Cupáka (do Č. Budějovic) k výraznému posílení kádru. Přišel Urbánek (z LeRKu Prostějov), ale především uzdravený Pavel Hapal (na hostování z Tenerife). Z béčka byli přeřazeni Hýbner, Chmelíček a Horák.

Hapal se uvedl hned v prvním utkání proti Hradci Králové, kdy vstřelil vítěznou branku zápasu. Před tímto utkáním se s aktivním fotbalem oficiálně rozloučil Radek Drulák.

Sigma se rozjížděla pomalu a body spíš sbírala, než aby si je krásnou hrou zasloužila. Když ve 22. kole přišla po bezkrevném výkonu domácí porážka od Drnovic (Sigma prohrála na svém stadionu po více než roce) a následně od stejného soupeře ve čtvrtfinále domácího poháru, byl odvolán Milan Bokša, kterého nahradil jihlavský kouč Dan Matuška. Následující zápas v Brně ale ještě odkoučoval asistent Leoš Kalvoda. Před více než 24 tisíci diváky gól nepadl.

Matuškova premiéra dopadla dobře (Sigma porazila Opavu), ale pak to bylo s výsledky zase jako na houpačce. V utkání se Žižkovem dostal brankář Skácel druhou jarní červenou kartu a s ní i stop do konce sezóny. V souboji se Slavií podali Hanáci nejlepší výkon jara a soupeři zhatili možnost získat titul.

V posledním kole se rozhodovalo, kdo se příští rok podívá do fotbalové Evropy a hráči Olomouce měli toto rozhodnutí ve svých rukou. Před 7000 diváky vyhráli nad Teplicemi 2:0 a mohli se těšit na los předkola poháru UEFA.

Příchod Pavla Hapala se ukázal jako výborný tah. Ostřílený hráč se stal jarním klubovým kanonýrem; stihl nasázet osm branek. Do nového ročníku naopak potřebovala vylepšit především středová řada, neboť jeden zápas hrála výborně a v dalším utkání si hráči nedokázali nahrát. Ale o tom je zase jiná pohádka…
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná