Sezóna 2000/2001

Na prvním tréninku se trenéru Kalvodovi hlásily i nové posily v čele s brankářem Kameschem (ze Sence). Mezi další zajímavé postavy patřili Kapřík (opět ze Sence) a Špiláček (z Opavy). Po přestupu ze Sparty se v olomouckém dresu ukázal i Pavel Hapal.

Sigma začala přípravu na ligu už v polovině června. Důvodem byla účast v letním poháru. V prvním dvojzápase hráči porazili Araks Ararat 2:1 a 1:0. S bulharským Velbažd Kjustendil nejdřív venku 0:2 prohráli, ovšem na olomouckém stadionu to byla už jen hanácká záležitost – 8:0. Po 4 gólech dali Vlček a Kovář (ten kuriózně všechny z penalt). Přes chorvatský Slaven Belupo (1:1 venku, 2:0 v Olomouci) prošla Sigma do semifinále, kde se utkala se známým soupeřem – Chmel Blšany. (Mezi tyto zápasy se vešlo první ligové kolo, v němž Olomouc remizovala v Teplicích.)

Na finále poháru přijelo na Hanou Udinese Calcio. Diváci si mohli v zápase, kde Sigma sahala po vítězství, naplno vyzkoušet nově otevřenou severní tribunu. Po domácí remíze 2:2 došlo na odvetu v Itálii. Sigma ještě dvě minuty před koncem vedla 2:1, ale po prodloužení zářil na světelné obrazovce stav 4:2. Sigma ovšem předvedla dobrý výkon, za nějž se nemusí stydět. Začátek ligové sezony se tak povedl. Důkazem byl i přibývající počet fanoušků a hra, za kterou byla Olomouc ceněna i odborníky.

V zápase v Jablonci Sigma poprvé utržila porážku, zatímco Jablonec poprvé v sezoně vyhrál. Kalvodovi chyběli Kováč s Ujfalušim, kteří byli nominováni pro zápasy reprezentace na olympiádě.

Utkání s Bohemkou bylo jubilejní pro Vlčka, který tak nastoupil ke svému dvoustému ligovému zápasu. Oslavil to stylově – gólem. Na pozápasovém tréninku zkolaboval kapitán Machala, ale naštěstí nešlo o nic vážného. Únava z letních zápasů prostě byla znát.

Sigma pokračovala v dobrých výkonech celý podzim. Z poháru sice vypadla díky LeRKu Prostějov (0:2), ale ligová kola toto zaváhání napravila. Soupeři několikrát odjeli s výsledky jako 1:4, 0:4 a na Andrově stadionu dokázala do 15. kola vyhrát jen Sparta. Díky předváděné hře se v zimě Sigma hřála na druhém místě. Kalvoda a jeho družina nápadně připomínali éru Karla Brücknera.

Výkony týmu neušly pozornosti zahraničních agentů, takže po skvělých výkonech přestoupil do Hamburku (po Heinzovi) další olomoučák – Tomáš Ujfaluši. A do německého druholigového Reutlingenu Barbořík. Sigma i posilovala – z Brna přišel Patrik Siegl. Machalovo zkolabování nakonec nezůstalo bez fotbalových důsledků. Kvůli zdraví proto jeden z nejlepších hráčů v historii Sigmy pro jistotu ukončil svou aktivní kariéru.

Pro jarní část soutěže byl vedením vyhlášen útok na poháry. Hned v prvním utkání se však Sigmě rozpadla obrana. Pro zranění stihli odstoupit do dvacáté minuty Zbožínek s Kučerou, ze základní sestavy zbyl jen Kovář. A tento fakt se se Sigmou vlekl zbývající počet kol. Hře Sigmy začala scházet lehkost a nápaditost, kterou si někdy hráči nahrazovali chytrostí. Dnes už legendární je lehký dotyk balonu Urbánkem, který měl zahrávat rohový kop. Následně zautíkal do vápna, načež se míče ujal Siegl a utíkal k překvapení všech sám na bránu. Kromě protihráčů ovšem pro tento kousek neměl pochopení ani rozhodčí.

Prohra s Budějovicemi byla první po sedmi zápasech, navíc se vykartovali čtyři hráči. To nejhorší ale mělo teprve přijít...

Utkání pravdy se Slavií. Sigma na domácím trávníku utrpěla debakl 5:1. Tento zápas měl fatální důsledky pro konečný vývoj na špičce tabulky. Tak zamotaný závěr ligové sezony snad olomoučtí fandové do té doby nepoznali.

Sigma se o druhou příčku zajíšťující Ligu mistrů přetahovala se Slavií a Příbramí. Až do 28. kola útoky statečně odrážela, jenže nakonec musela spoléhat na to, že Slavia neporazí Drnovice a zároveň se modrobílým podaří zdolat Spartu. Toto utkání bylo bráno jako zápas roku.

Když v 88. minutě skončila první olomoucká střela v síti, propukli olomoučtí fandové v jásot. Radost ovšem vydržela jen chvíli – do doby, než se dozvěděli, že Slavia vyhrála nad Drnovicemi. Sigmu od milionářské soutěže dělilo jen pár minut a štěstí. Ukázalo se totiž, že rozhodujícím prvkem pro umístění v tabulce se staly vzájemné zápasy. Rozdíl v počtu vstřelených a obdržených branek byl shodný a muselo rozhodnout další kritérium.

Velmi zajímavý byl konec ligy i pro Martina Vaniaka. Čaroděj totiž po skončení ročníku přestupoval do Sigmy a kdyby se mu podařilo vychytat pražský klub (chytal za Drnovice), sám by si zařídil vlastní účast další rok v Lize mistrů.

Po překonání smutku ovšem na povrch vystoupily hlavní klady. Spousta klíčových hráčů prodloužila smlouvy (např. Vlček, Urbánek, Špiláček, Kobylík, Kováč, Kučera...). Podařilo se skloubit mládí (Urbánek, Kobylík) se zkušeností (Hapal – ten se mimochodem stal druhým nejlepším střelcem soutěže). Fotbal byl pohledný, což ocenili i diváci, kteří se rádi vrátili do ochozů. Sigma měla nejvyšší průměrnou návštěvnost domácích zápasů ze všech klubů v lize.

Třešničkou na dortu byl i postup juniorky (vedené trenérem Psotkou) do druhé nejvyšší soutěže. To se naposledy povedlo Spartě před více jak 40 lety.
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná