Sezóna 2001/2002

Trenér Kalvoda měl před sebou těžký úkol. Obhájit loňské výborné ligové umístění, udržet počty návštěv na Andrově stadionu a udělat dobrý dojem v pohárové Evropě. K tomu mu měly dopomoci výrazné posily typu Radka Látala (po sedmi letech návrat z bundesligy) a Martin Vaniak (z Drnovic). Klub pustil brankáře Skácela (Drnovice), Kamesche (EN Paralimni – Kypr), Kováře (německý Reutlingen – za Kerberem a Barboříkem, kteří už tam hráli), Zdráhala (do LERKu Prostějov), Königa, Gábu a Ujfalušiho (Hamburk). Na půl roku se tým musel obejít i bez dalšího zkušeného hráče zadních řad, Radima Kučery, který si na soustředění přivodil těžší zranění kolena.

Fanoušci se mohli těšit na upravený Andrův stadion, který měl odpovídat přísným kritériím UEFA. Rekonstrukcí prošla především východní tribuna, nově kompletně osazená sedačkami. Úprav se dočkaly VIP prostory a tréninkové centrum. Změn doznal i Spartakiádní stadion, hlavně z toho důvodu, aby na hlavním hřišti nedocházelo ke kolizím áčka s B týmem při víkendových mistrovských utkáních. Během podzimu vstoupil do klubu nový akcionář – město.

Cíle jasné: vedení vyhlásilo útok na nejvyšší příčky. Pro B tým potom udržení druhé ligy. Start se vyvedl. Hned v prvním utkání mohl Vaniak ukázat, jakou je posilou. Vychytal několik vyložených šancí Teplic.

Při domácím utkání s Brnem přišla jedna z historicky největších návštěv. Přes 11000 diváků přišlo vyzkoušet nové sedačky, podívat se na svého Čaroděje, na staronovou dvojici Hapal+Látal a také se rozloučit s jednou ze svých dlouholetých opor – Machalou, který oficiálně ukončil kariéru. Jeho počet startů v prvoligových utkáních se zastavil na čísle 414.

Hra týmu byla ze začátku bídná a neodpovídala ambicím a kvalitám hráčů. Spravit chuť si hráči mohli v poháru UEFA. Z něj však v září Sigma vypadla už v prvním kole se španělskou Celtou Vigo po výsledcích 0:4 a 4:3 (v odvěte dala Sigma soupeři čtyři góly během 18 minut!). Trápení přinesl i domácí pohár. V něm Sigma postoupila přes rivala z Holice do 4. kola, kde na penalty vypadla s Baníkem Ostrava.

Fotbalovou veřejností v Olomouci však tou dobou spíše hýbaly aféry s porušováním životosprávy u některých mladých hráčů (Urbánek, Bureš) nebo přeřazení Pavla Hapala z výkonostních důvodů do rezervního týmu a později vyhození z klubu podobně jako jeho spoluhráče Radka Látala.

Trápení v obranné fázi (defenziva udržela čisté konto jen v zápase s Brnem) i koncovce (pouhých 10 gólů) pokračovalo až do 11. kola, kdy Sigma prohrála se Žižkovem. Tým se v tu dobu krčil na předposledním, 15. místě tabulky. Nepomohl ani příchod nejlepšího střelce slovenské ligy, Lubomíra Reitera, ani návrat uzdraveného Kučery. Po tomto zápase rezignoval na svůj post trenér Kalvoda a týmu se ujal dosavadní asistent Jiří Vaďura (za asistenta si vybral Machalu).

Jedním z jeho prvních kroků bylo již zmíněné přeřazení dua Hapal-Látal do B týmu. Premiéra se novému trenérovi povedla. Vyhrál v Drnovicích. Jenže i tak se Sigma výsledkové (a mnohdy i herně) motala nebezpečně blízko sestupových vod. A aby nebyl malérům konec, do béčka kvůli porušení životosprávy putoval opět Urbánek, následovaný Kováčem.

Přes zimu se v kádru mnoho nezměnilo, důvěru trénovat opět dostal Vaďura a sportovním ředitelem se stal Bohumil Páník. Jejich první tah byl pro většinu fanoušků překvapivý – Látal s Hapalem dostali vyhazov.

Špatnou formu si Sigma bohužel přenesla i do jarních bojů. Svými góly ji držel nad vodou útočník Reiter. Posilou středových řad se ukázal být Špilár, jenž přišel v průběhu jara na Hanou z Ostravy.

Po 22. kole se své funkce vzdal trenér Vaďura. Dokázal sice nasbírat více bodů než jeho předchůdce, ale Sigma byla stále na 13. pozici s šesti body náskoku na sestupové příčky. Nahradil ho Bohumil Páník, který nakonec dovedl tým k záchraně v soutěži.

Rozhodující krok udělali fotbalisté v existenčním zápase s Drnovicemi, které porazili hladce 3:0. Mohli se pak soustředit už jen na vylepšení své pozice a dopřát si sladký bonbonek v podobě výhry na Bazalech v posledním kole. Za poslední čtyři zápasy nasbírali 10 bodů a zakončili tak nevýrazný ročník na 10. místě.

Tím ale pro některé hráče sezóna neskončila. Jedni pomáhali juniorce zachránit se ve druhé lize, jiní byli povoláni do reprezentace hráčů do 21 let. A tak si fotbalisté jako Kobylík, Rozehnal nebo Kováč spravili chuť po zpackané sezoně zlatem z evropského šampionátu.

Nespokojenost s výkony mužstva ukázali fanoušci Sigmy, když průměrná návštěvnost oproti minulému ročníku klesla na polovinu.

Jedním z mála pozitiv tak byl fakt, že nakonec Sigma dostala i přes své umístění v dolní polovině tabulky možnost podívat se do pohárové Evropy. Rozhodlo o tom losování UEFA, do kterého se klub dostal díky své fair-play hře, kterou předváděl během celého ligového ročníku.
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná