Sezóna 2002/2003

Sigma se po roce chtěla opět vrátit do horních pater tabulky. K tomu jí měly pomoci letní posily – gólmanské duo Todor Kjučkov (CSKA Sofia) a Kmecík (Stropkov), Putík z Xaverova, ostravský obránce Caha, středopolař Vadimas Petrenko z litevského FBK Kaunas a levý záložník Jaroslav Černý ze Slezského FC Opava. Přišli i nigerijští bratři Paschal a Martins Ekwueme (v šestnácti letech nejmladší účastník ročníku), jimž v červnu skončila dvouletá smlouva v polské Polonii Varšava. Olomouc tak měla spolu s Libercem největší počet cizinců v týmu.

Po půlročním účinkování na Hané naopak kabinu opustil Marek Špilár (FC Bruggy). Josef Mucha přestoupil do Zlína a Kobylík kývl na nabídku Racingu Štrasburk.

Olomouc sice soutěž rozehrála slibně, ale zastavilo ji odložení několika zápasů, neboť se Čechami prohnala povodeň. Od té doby vyhrála Sigma jen nad Jabloncem. Fotbalisté si sebevědomí neposílili ani v poháru UEFA, kam se dostali díky své fair-play hře v minulém ročníku. S podprůměrným Sarajevem vypadli na penalty. Sigma v 7. kole vyhořela i s nováčkem ze Zlína, který díky tomu vyhrál poprvé v sezóně. V té době byla jen dva body před posledním Hradcem.

Trenérská změna tak na sebe nenechala dlouho čekat. Po porážce v Teplicích přepustil Bohumil Páník své místo Jiřímu Kotrbovi. Navíc zaplatili hráči fanouškům vstupenky na utkání se Spartou jako kompenzaci za špatné výkony (v tomto zápase mimochodem poprvé za A tým nastoupil Roman Hubník). Jenže tento, stejně jako zbývající podzimní zápasy, Sigma prohrála. Potřetí v historii klubu se tak opakovala situace, kdy hráči nedokázali vyhrát sedm zápasů v řadě (viz 1982/83 – dokonce 2x, 1999/00). Přezimovala jen díky lepšímu skóre na prvním nesestupovém místě.

Přípravu na jarní část už vedl nový kouč, Petr Uličný. Kotrba totiž po čtyřech prohrách kývl na nabídku trénovat Spartu. Prvořadým cílem se stalo zachránění nejvyšší soutěže na Hané a konsolidace mužstva tak, aby už za rok bylo konkurenceschopné a dokázalo bojovat o poháry.

Klub se zbavil několika letních posil a místo nich do Olomouce přišli Tuma, Randa, Zavadil (ten se po pár dnech vrátil zpátky do Prahy; jako důvod udal neadekvátní nabídku smlouvy) a další. Kapitánskou pásku si místo Vaniaka navlékl Radim Kučera a tým vyrazil za záchranou.

První jarní zápas v Liberci Sigma sice prohrála, pak už ale v Blšanech oslavila vítězství, první po pěti měsících.

Hanáci se začali zvedat ode dna. Baníku vrátili podzimní porážku, i když jim v tom pomohla dvě vyloučení Ostravy. Trenér se mohl začít spoléhat nejen na základní jedenáctku, ale silná byla i lavička týmu. Hráčům stoupalo sebevědomí a s výhrami začínali opět předvádět kvalitní hru. Po šesti jarních zápasech měli na kontě tolik bodů jako za celý podzim.

Do paměti mnoha fanoušků se určitě zapsal slovní konflikt Uličného s jedním z diváků při domácím zápase se Zlínem. K dobru lze trenérovi přičíst to, že se zastal svého svěřence, útočníka Davida Rojky, ovšem vulgárně, za což dostal pokutu od disciplinární komise.

Po divokém vítězství nad Budějovicemi v 28. kole získala Sigma definitivní jistotu záchrany a mohla si tak užívat poslední zápasy sezóny. Nedovolila Spartě oslavit titul na domácím trávníku, když s ní díky brance Vyskočila remizovala. Poslední zápas se Slavií jako jediný na jaře doma prohrála. V tomto utkání se fanouškům naposledy ukázali Radoslav Kováč, který po sezóně odešel do Sparty, a David Rozehnal.

V domácím poháru se tým dostal tak jako před rokem do čtvrtého kola, kde tentokrát nestačil na soupeře z Teplic.
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná